Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Altin Günlerine Katilanlar Diyet Yapabilir Mi ?

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

Geçmişten günümüze bayanların hoş sohbet etmek için bir araya geldikleri ve birçok lezzetli yiyeceğin yapıldığı toplantılardır altın günleri. Yiyecekler çeşitlendikçe kalori miktarı da artar ve sohbetle birlikte yenilen miktarlara çok fazla dikkat edilmez. Durum böyle olunca altın günleri diyetlerin bozulduğu günler haline gelir. Peki hem diyet yapıp hem bu günlerde sıkıntı yaşamamak mümkün mü? Güne gelmişsiniz, ev sahibi özenerek hazırlanmış ve masada yok yok. Siz de oradasınız fakat diyettesiniz ! Diyetisyeniniz ‘’Sakın diyetini bozma! ‘’ demiş. Siz bu durumda ne yapardınız ?

1. ‘’ Bir sonraki hafta daha dikkat eder diyetimi harfiyen uygularım. Kilo verip giderim.’’Diyerek diyetisyen randevu tarihini ertelemek.

2.O günlük diyeti bozup sonra nasılsa telafi ederim diyerek günün tadını çıkarmak.

3.Hiç bir yapılana dokunmayıp, asla diyeti bozmamak.

Aslında tüm bu akla gelenlerden başka yapılacak daha güzel şeyler var;

·         Yapılacak yiyeceklerin neler oluğunu arkadaşlarınız ile beraber belirleyebilirsiniz. ‘’Bu toplantılardaki yiyecekler hepimize uzun vadede kilo aldırıyor.’’ dediğiniz zaman onlar da size hak verecektir.

·         Güne gideceğinizde sabah kahvaltıdaki ekmek hakkınızı kullanmayın. Yumurta, peynir, domates, salatalık ve bol yeşillikler ile hafif bir kahvaltı yapın.

·         İkramlıkların içinde mutlaka kısır ve mercimek köftesi gibi sağlıklı alternatifler varsaonalrı tercih edin.

·         Şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılardan; tavuk göğsü, muhallebi gibi tatlıları tercih edin veya meyvelerle yapılmış unsuz ve şekersiz yeni tatlı alternatiflerine açık olun.

·         Yapılacaklar listesine yoğurtlu kabak, yoğurtlu semiz otu, yoğurtlu havuç gibi hafif ve sağlıklı ek çeşitler koyun. Ayrıca peynirli salata, kaşar peyniri ve kuru meyveler ile minik kanepeler, tavuklu salata gibi besleyici seçenekler aklınızda bulunsun, böylece o gün aldığınız protein miktarını arttırmış olursunuz.

·         İkramlıkların arasında asitli içeceklerin bulunmamasını aranızda kesin kural olarak mutlaka belirleyin. Çay ve kahveyi şekersiz tercih edin.

·         O gün suyunuzu bol bol için.

·         Buluşma gününden bir gün önce, buluşma günü ve buluşma gününden sonra mutlaka 1 saat tempolu yürüyüş yapın.

Yazı 10082 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları