Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Diyetin İlk Bir Ayi Neden Önemlidir?

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

Diyetlerin ilk  ayı çok önemlidir, çünkü bu bir ayın başarısına göre programa devam edip edemeyeceğiniz belli olur. Diyet yapmak disiplin gerektirir ve bu disiplin ilk ayda oturur. İlk defa diyet yapanlar ya da birkaç başarısız diyet deneyimi olanlar ilk 30 günün önemini kavradıktan sonra hedeflerine planlanan sürede ulaşırlar. Günlük hayatınızda yaratacağınız bir değişim, aylar içinde bir çok şeyi değiştirir. Yaptığınız küçük değişiklikler büyük adımlar atmanızı sağlar.

1. İLK AY KENDİNİZİ TANIYIN

Diyet yapmak sabırlı ve kararlı olmayı gerektirir. İlk başlarda uyum sağlamakta zorluk çekebilirsiniz. Aylardır süren yanlış beslenme alışkanlıklarınız  birkaç günde değişmez. İlk ay kendinizi gözlemleyin, hangi noktalarda doğru , hangi noktalarda  yanlış yaptığınızı objektif bir şekilde değerlendirin. Kendinizi tanımanız diyet sürecini  kolaylaştırır.

2.KOLAY PES ETMEYİN

İlk 3 hafta diyetinizi asla bozmayın, zayıflamaya çalıştığınızı vücudunuza ancak bu şekilde kabullendirebilirsiniz. Vücudunuz ne yapmaya çalıştığınızı bu süreçte anlayacaktır ve böylece kilo vermenize izin verecektir. Canınızın çektiği o bol kalorili kaçamaklara ilk 3 hafta hayır dediğinizde vücudunuzun dengesi oturur ve yağ yakımınız hızlanmaya başlar.

3.DİYETİSYEN RANDEVUNUZU İHMAL ETMEYİN

Randevular iptal olmaya başladığında yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Kötü bir hafta geçirseniz bile randevunuza gitmeniz toparlanmanızı sağlar. Bir şeyleri yanlış yapmış olsanız bile bu yanlışların çoğalmaması ve doğrularının ne olduğunu öğrenebilmenizadına takiplerinize düzenli olarak devam edin. Gitmediğiniz zaman var olan sorun büyümeye devam edecek ve siz başladığınız işi yarıda bırakarak bir diyet macerasını daha hüsranla kapatmış olacaksınız.

4.SORUNLARA ÇÖZÜM ODAKLI YAKLAŞIN

Her zaman işler istediğimiz gibi yolunda gitmeyebilir. Diyet yaparken karşılaştığınız sorunları belirleyin ve sormanız gereken sorular varsa not alıp diyetisyeninizle bu sorunlar ile başa çıkma yollarını arayın.

5. MOTİVASYON ŞART

Motivasyon sadece her şey yolunda giderken değil, kilo veremediğinizde de devam etmelidir. En ufak bir zorlukta pes ettiğinizde hayalinizdeki kilo sizden uzaklaşmış olur. Sahip olduğunuz fazla kiloların size bir anda gelmediği gibi bir anda gitmeyeceğini de bilmeniz gerekir. Mucize beklemek yerine harekete geçin, üzerinize düşen bütün görevleri yapın ve yolunuzdan ne olursa olsun vazgeçmeyin. Başarının sırrı onu sürekli istemek ve engellere takılmamaktır, bunu kendinize sürekli hatırlatın.

 

Yazı 10994 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları