Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Kilo Almanizin Sebebi Hormonlariniz Olabilir !

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

Diyet ve spor yapmanıza rağmen bir türlü kilo veremiyorsanız  veya verdiğiniz kiloları kısa sürede geri alıyorsanız bu durumun altında yatan nedenleri bula vakti gelmiş demektir.  Zayıflama sürecine vücudunuzda gizli bir sağlık problemi olup olmadığını saptayarak başlamak en sağlıklısıdır. Basit kan tahlilleri yaptırarak vücudunuzda bir takım şeylerin doğru işleyip işlemediğini saptayabilirsiniz.Ve bu sayede kilo verim sürecinizi daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

v  KİLOLARINIZIN SEBEBİ İNSÜLİN DİRENCİ Mİ?

Sık sık tatlı krizleri yaşıyor ve acıktığınızda ellerinizde titreme, terleme , göz kararması gibi şikayetleriniz  mi oluyor ? Peki ya yemekten sonra uyku basmaları?  Tüm bu şikayetlerden muzdaripseniz  o halde insülin direncinden şüphelenebilirsiniz. Yağ depolayan hormon olan insülin, bir takım sebeplerden dolayı fazla salgılandığı zaman glikozun kanda depolanmasına neden olur. Bunun sonucunda da bel bölgesinde yağlanma görülür. Peki insülin direncinin sebebi nedir? Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları!  Uzun süre  beyaz un veya beyaz şekerden yapılmış gıdaların tüketimi,  hareketsizlik , aşırı alkol tüketimi insülin direncinin başlıca sebepleridir. Bunlara ek olarak  genetik bir yatkınlık da  yine insülin direnci oluşumuna neden olabilir.İnsülin direnci olan bireylerin % 70 inde trigliserid ve kolestrol değerleri de yüksektir. Bu nedenle doğru bir beslenme tedavisi uygulandığında  hem insülin direnciniz kırılır hem de yüksek olan kolestrol ve  trigliserid değerleriniz  düşmüş olur .

v  TİROİD HORMONLARINIZ DÜZGÜN ÇALIŞIYOR MU?

Metabolizma hızı dinlenirken ve uyurken yani hiçbir aktivite yapılmadığında harcanan kaloriyi kapsar. Günlük harcanan kalorinin yaklaşık yüzde 60 ile 80 ini oluşturur. Fazla kalori ile beslendiği halde kilo almayan kişilerin veya su içsem yarıyor çok hızlı kilo alıyorum diyen kişilerin kilo almasının sebebi metabolizma hızıdır. Tiroid hormonları vücudun metabolizma hızını belirler.  Eğer yeterli kaloriyi aldığınız halde kilo veremiyorsanız sebebi tiroid hormonunuz olabilir. Tiroid Stimülan Hormon yani TSH hormonu ne kadar yüksekse tiroidleriniz o kadar yavaş çalışıyor demektir. Aç karnına yaptıracağınız bir kan tahlili ile tiroid sorununuzun olup olmadığını öğrenebilir, varsa dahiliye dokturunuzun  uygun gördüğü tıbbi tedavi ve diyetisyeninizin uygun gördüğü beslenme programı ile  ile bu sorunu kontrol altına alabilirsiniz.

v  UYKUSUZLUK KİLO VERME SÜRECİNİ ETKİLER Mİ?

Açlık hormonu olarak bilinen  ghrelin  hormonu , vücudun enerji dengesi ve besin alımının düzenlenmesinde rol oynar. Özellikle Karatay Diyeti ile adını duyduğumuz bu hormon, düzensiz salgılandığında kilo alımınız kolaylaşır. Ayrıca 8 saatten az uyuyanlar gün içinde daha çok uyanık kaldığı için daha çok gıda tüketir ve ekstra enerji alırlar. Bu ekstra enerjiler kilo veriminin en büyük düşmanıdır.

8 saatten çok uyunduğunda ise metabolizma yavaşlar. Güne geç başlayan kişiler erken başlayan kişilere göre daha az ana öğün ve ara öğün yapabildiğinden metabolizma hızları  %20 oranında daha yavaş olur.

Bu yüzden zayıflamak istiyorsanız 8 saat düzenli olarak uyumaya  özen göstermelisiniz.

 

 

Diyetisyen Merve ÜZEL

GİZEM KEŞLİ BESLENME VE DANIŞMANLIK MERKEZİ

İLETİŞİM : 0530 441 68 98

E MAİL: [email protected]

ADRES: Heykel Meydanı Finansbank Üstü Kat:3 Çorlu / Tekirdağ

 

Yazı 10496 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları