Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Son 3 Kilo Diyeti

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]


Kilo verme programlarına başlandığı zaman ilk zamanlar kolay kilo kaybı sağlanır. Sonlara yaklaştığımızda başlangıçtaki kilo verme hızını yakalamayız. Her bireyin direnç gösterdiği bir vücut ağırlığı vardır. Dirençli kiloları kırmak için hayatınızda ve beslenmenizde değiştirmeniz gereken bir takım noktalar olabilir.

ALDIĞINIZ  GÜNLÜK  KALORİYE DİKKAT!
80 kilo iken aldığınız kalori ile zayıflarken, 70 kiloya düştüğünüzde aynı kalori ile devam ederseniz kilo verme hızınız düşer. Çünkü siz zayıfladıkça enerji ihtiyacınız da azalır. Yani kaybedilen kilolar vücut yüzeyinizde azalma sağlarken, vücudunuzun harcadığı enerji de azalır. Bu yüzden günlük aldığınız  kalori kontrollü bir şekilde düşürülmelidir.

YENİLİKLERE AÇIK OLUN
Tek düze ve standart beslenme programlarıyla bir süre kilo verdikten sonra, kilo verme hızınız yavaşlayıp duracaktır. Uzun süredir aynı programın içerisindeyseniz, farklı bir şeyler denemenin vakti geldi demektir. Vücudu şaşırtarak yağ yakma hızını arttırabilmeniz mümkündür. Örneğin sebze ağırlıklı bir diyet uyguladıysanız et ve tavuk ağırlıklı bir diyet  programına geçebilirsiniz. Meyve ağırlıklı bir program uyguladıysanız vücudu şaşırtmak için  kısa bir süreliğine meyveyi tamamen kesip süt ürünlerinin ( süt, yoğurt , ayran , cacık , peynir , kefir vb )  ağırlıklı olduğu bir program deneyebilirsiniz. 

MOTİVASYONUNUZU DÜŞÜRMEYİN
Kararlı ve azimli bir şekilde başladığımız diyet sonlara doğru eskisi gibi gitmeyebilir. Bunun sebebi verilen kiloların getirdiği rahatlık ve çevreden gelen ‘’Çok kilo verdin zaten biraz tadına baksan ne olacak’’ şeklindeki ısrarlardır. “Nasıl olsa kilo verebiliyorum biraz tadına baksam bir şey olmaz” dediğiniz zaman küçük kaçamakların sayısı artmış olur. Her gün yapılan 50-60  kalorilik küçük kaçamaklar haftada 400-500 kalori fazla almanıza neden olur. Bu da zaten dirençli olan son kiloların gitmesini daha da zorlaştırır.

DİYETİNİZE EGZERSİZ EKLEYİN
Kilo vermeniz durduysa, süreci hızlandırmak için diyetinize  spor eklenmenizde fayda var. Yüzme, koşu, bisiklet ya da günde en az 45 dakika yapılan tempolu yürüyüşler vücudunuzun harcadığı kalori miktarını arttırır. Eğer zaten spor yaparak zayıfladıysanız o halde sporunun çeşidini veya sıklığını arttırabilirsiniz. Örneğin yürüyüş yerine zumba yapabilir veya 30 dakikalık yürüyüşlerinizi 60 dakikaya çıkarabilirsiniz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER !
-Beyaz un ve şekerden yapılmış beyaz ekmek, poğaça, börek, pasta vb. gibi hamur işi yiyecekler yerine tam buğday, tam tahıl veya çavdar unundan yapılmış ekmekler kontrollü bir şekilde tüketin.
- Pilav, makarna, patates , kestane, boza   gibi karbonhidrat kaynaklarından kaçının.
- Şerbetli tatlılar yerine haftada 1 defa sütlü tatlı tüketin.
-Dondurma da bir sütlü tatlıdır. Bu nedenle  haftada 1 den fazla tüketmeyin.
-Pizza, hamburger gibi fast-food gıdalar yerine ev yapımı ,tencere yemeklerini tercih edin.
-Mecbur kalmadıkça dışarıda yemek yemeyin.Esnaf lokantasında yapılan yemeklerin yağ oranı evde yapılan yemeklere daha fazladır.  Öğün saatiniz geldiğinde dışarıdaysanız 1 paket diyet kepekli bisküvi ve 1 kutu ayran  tüketin.
-Alkol, meyve suları, asitli içecekler, şekerli çay ve kahve yerine bitki çayları, şekersiz çay ve kahve, sade maden suyu tercih edin.
-Kızartma yöntemi ile pişirilmiş gıdalar yerine, ızgara, fırın, buğulama, yağsız tavada pişirilmiş gıdaları kullanın. 
-Çikolata, cips, kek, şekerlemeler gibi abur cuburlar yerine taze meyveler, kuru meyveler, çiğ badem, çiğ fındık ve ceviz gibi kuru yemişleri günlük 1 avuç içini geçmeyecek miktarda tüketin.

Diyetisyen Merve ÜZEL 
GİZEM KEŞLİ BESLENME VE DANIŞMANLIK MERKEZİ 
İLETİŞİM : 0530 441 68 98 
E MAİL: [email protected]
ADRES: Heykel Meydanı Finansbank Üstü Kat:3 Çorlu / Tekirdağ

Yazı 11624 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları