Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Doğum Sonrasi Kilolar Emzirme Döneminde Verilebilir Mi ?

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

Doğum sonrası kilolar tüm annelerin korkulu rüyasıdır. Doğum sonrası emzirme dönemi metabolizmanın en hızlı çalıştığı dönemdir. Vücudunuz süt salgılayabilmek için fazladan enerji harcar. Doğumdan sonra hem bebeğinizi emzirip onun gelişimini destekleyebilir, hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun için beslenmenizde ve yaşam tarzınızda yapmanız gereken birkaç küçük değişiklik yeterli olacaktır.

1.MUTLAKA EMZİRİN; Anne sütü bebeğinizin en doğal hakkıdır. İnternetten bulduğunuz, size özel olarak hazırlanmamış diyetler ile sütünüzün miktarını ve kalitesini tehlikeye atmayın. Emzirme döneminde diyetisyenlerin ilk önceliği her zaman bebeğinizdir. Uzman yardımı alarak hem doya doya emzirip hem de kontrollü bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

2.ŞEKERLİ GIDALARDAN UZAK DURUN; Çevrenizde ki birçok kişi size sütünüzün artması için şerbetli tatlılar ve şekerli içecekler tüketmeniz gerektiğini söyleyecektir. Çünkü şekerin sütü arttırdığına dair yanlış bir inanış vardır. Bu sebeple emzirme dönemindeki annelere lohusa şerbeti, şekerli komposto, meyve suları, helvalar ve şerbetli tatlılar bol miktarda sunulur.  Bilinenin aksine anne sütünü arttıran en büyük faktör su ve bebeğin anneyi emme refleksidir. Sizin için doğru besinleri uygun porsiyonlarda tüketip yeterli miktarda su içmeye özen gösterin.

3.DOĞRU BESİN SEÇİMİ; Sütünüzün kalitesi gün içinde tüketmiş olduğunuz toplam karbonhidrat, protein ve yağ oranına bağlıdır. Tek yönlü beslenmek yerine besin çeşitliliğine özen gösterin. Gün içinde aldığınız kalori kontrollü olarak düşürüldüğü zaman sütünüz azalmadan fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

4.GÜNLÜK SIVI TÜKETİMİNİZE DİKKAT EDİN; Günlük almanız gereken sıvı miktarı sütünüzün artması ve yeterli miktarda süt salgılayabilmeniz için çok önemlidir. Günlük sıvı ihtiyacınızı siyah çay, kahve, asitli ve gazlı içecekler yerine; şekersiz komposto, rezene çayı, papatya çayı ve ısırgan çayı gibi süt arttırıcı sıvı gıdalardan karşılamaya çalışın. Sıvı ihtiyacınızı karşılarken su tüketiminizin de yeterli miktarda olduğundan emin olun. Hiçbir sıvı gıdanın su ihtiyacınızı karşılamadığını unutmayın.

Yazı 10533 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları