Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Yaza Fit Bir Vücut İle Merhaba Deyin

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

Yaza kısa bir zaman kalması ile birlikte, daha fit bir vücuda kavuşma telaşı başladı. Başarılı bir şekilde kilo vermek için dengeli beslenmeyi öğrenmek gerekir. Enerjinizi ve modunuzu yükseltmek, metabolizmanızı hızlandırmak için diyette belli başlı taktikler şart. Kilo vermenin bir süreç olduğunu ve kilo verme sürecindeki disiplini ömür boyu kaybetmemek gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Aksi takdirde yaz için verilen 5 kilo kışın 10 kilo olarak geri dönmüş olur ve her sene aynı davranışı sergilediğinizde metabolizmanız yıpranır, kısır döngüye girmiş olursunuz.  Peki yaza daha fit girebilmeniz için dikkat etmeniz gereken noktalar neler?

·         AZ AZ VE SIK SIK BESLENİN

Hem kan şekerinizin dengesini sağlamış hem de metabolizmanızı canlandırmış olursunuz. Günlük almanız gereken kaloriyi 3 ana 3 ara öğün şeklinde paylaştırdığınızda gün içerisinde açlık çekmezsiniz. Kilo vermek için gün içerisinde öğün atladığınızda, kendinizi aç bıraktığınızda ise akşam yemeklerini fark etmeden fazla yemiş olursunuz. Öğün atlamaya bağlı yavaşlamış olan metabolizma hızınız ile birlikte gün içerisinde 2 öğün bile beslenseniz vücudunuzun yakamadığı enerji , size yağ olarak geri döner.

·         EKMEĞİ HAYATINIZDAN ÇIKARTMAYIN

Ana öğünlerde ekmek yemediğiniz zaman kan şekeriniz dengelenemeyeceği için bir sonraki öğünde olması gerekenden fazla açlık hissedersiniz. Bu defa farkında olmadan önünüze ne konulduysa kontrolsüzce tüketmiş olursunuz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ekmeğin çeşidi ve miktarıdır.

Tam buğday, tam tahıl ve çavdar ekmekleri günlük beslenmemizde kesinlikle yer almalıdır. Fakat bu ekmekler sıfır kalorili olarak düşünülmemeli ve kişi kendi günlük alması gereken kalori miktarına uygun olarak ekmek tüketmelidir.

·         HAYATINIZA SPOR EKLEYİN

Hayatınız ne kadar hareketli olursa harcadığınız enerji o kadar artmış olur. Yediklerinizi yağ olarak depolamak yerine hayatınıza egzersiz ekleyerek enerjiye dönüştürün. Günlük egzersiz hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı adım sayar ile kontrol edebilirsiniz. Günlük 10.000 adıma mutlaka ulaşmaya çalışın.

·         TUZ YERİNE BAHARATLARI KULLANIN

Tuz tükettiğiniz zaman vücudunuz ödem tutmuş olur. 1 gram tuz 1 su bardağı su tutar. Ödem ise size fazla kilo olarak geri döner. Salatalarınızda ve yemeklerinizde kırmızı pulbiber, kekik, sumak, kişniş, toz zerdeçal gibi baharatları kullanın.

·         SU TÜKETİMİNİZİ AKSATMAYIN

Su içmek için susamayı beklemeyin. İdrar renginiz koyu ise su içiminiz yetersiz demektir. Yeterli miktarda su içtiğinizde hem kilo vermeniz kolaylaşır hem de böbrekleriniz daha sağlıklı çalışmış olur.

·         PORSİYON KONTROLÜNE DİKKAT

Ana yemekleri küçük, salataları büyük tabaklarda tüketmeye özen gösterin. Bu şekilde aldığınız kaloriyi kontrol etmiş olursunuz.

·         YEDİKLERİNİZ KADAR İÇTİKLERİNİZE DE DİKKAT EDİN

Kontrollü besin tüketiminiz olduğu halde hala kilonuzu kontrol edemiyorsanız içtikleriniz e hata yapıyor olabilirsiniz. Gün içerisinde tükettiğiniz meyve suları, asitli içecekler, bol sütlü, kremalı ve şuruplu kahveler size fazla kilo olarak geri döner. Bu içecekler yerine yeşil çay, mate çayı ve rooibos çayı gibi kilo vermenize destek olacak bitki çaylarına yer verin.

·         BESİNLERİN ETİKETLERİNİ OKUYUN

Ne yediğinizi kontrol edebilmek için gıdaların üzerindeki besin etiketlerini okun. Böylece tükettiğiniz gıdanın ne kadar kalori, karbonhidrat, yağ, protein ve tuz içerdiğini bilmiş olursunuz.

 

Diyetisyen Merve ÜZEL

GİZEM KEŞLİ BESLENME VE DANIŞMANLIK MERKEZİ

İLETİŞİM : 0530 441 68 98

E MAİL: [email protected]

ADRES: Heykel Meydanı Finansbank Üstü Kat:3 Çorlu / Tekirdağ

 

Yazı 11184 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları