Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Ramazan Bayramini Kilo Almadan Geçirmek Mümkün Mü?

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

Ramazandaki oruç tutma dönemindeki uzun süreli açlık sonucunda metabolizma hızınız yavaşlar. Yani 30 günlük oruç tutma süreci ile birlikte vücudunuz farklı bir beslenme şekline alışmış olur. Bayramda alt tarafı 2- 3 gün o kadar kısa sürede kilo alınmaz nasıl olsa diyerek ipin ucunu fazla kaçıranlar, bayramdan sonra tartıda hiç beklemediği sonuçlar ile karşılaşabilir. Uzun süreli sohbet eşliğinde oturulan sofralar da fark etmeden her güzel besinin tadına bakıldığında, artan yemek çeşitleri, şeker ve şekerli besinlerin tüketilmesi ve birazda porsiyon miktarlarının gereğinden fazla olmasıyla birlikte tartıda hüsranla karşılaşmak kaçınılmaz olabilir…  Peki bayramı en az zararla atlatmak mümkün mü?

 

BAYRAMDA KİLONUZU KORUMANIZ İÇİN ÖNERİLER;

Farklı bir beslenme şekline alışmış olan vücudunuzu doğru yönlendirmeniz çok önemli. 2 Öğün beslenmeye alışan vücudunuzu az az sık sık beslenerek yani öğünlerin sayısını arttırıp porsiyonlarınızı küçülterek eski düzenine geri döndürün. Tek öğünde gereğinden fazla besin tüketimi hem fazla kilo olarak geri döner hem de aç kalmaya alışmış bünye de gaz ve hazımsızlık şikayetlerinin oluşmasına sebebiyet verir.

Bayram ziyaretlerine mümkün olduğunca yürüyerek gitmeye çalışın, hatta asansör yerine merdivenleri kullanarak harcadığınız kalori miktarını arttırmaya çalışın.

Ödem şikayetleri ile karşılaşmamak için gereğinden fazla çay kahve tüketimi yerine kiraz sapı,mısır püskülü,yeşil çay gibi ödem atmaya yardımcı bitkisel çayları tercih edin. Tabi ki her şeyden önemlisi olan su içmeyi asla aksatmayın.  Aksi taktirde bayramdan sonra ellerinizde ve ayaklarınızda şişme olurken, tartıda da olduğundan daha fazla çıktığınızı görürsünüz.

Ana öğünleri yağlı besinlerden ziyade daha hafif geçirmeye gayret gösterin. Yemeklerde kızartmalar yerine, ızgara, fırın ve haşlama tekniklerini tercih edin.

Diyabet, böbrek, kalp hastalıkları gibi kronik hastalığı olanlar  hastalıklarına özel olarak hazırlanmış olan beslenme programlarını kesinlikle bozmamalılar.

 Diyetisyen Merve ÜZEL

GİZEM KEŞLİ BESLENME VE DANIŞMANLIK MERKEZİ

İLETİŞİM : 0530 441 68 98

E MAİL: [email protected]

ADRES: Heykel Meydanı Finansbank Üstü Kat:3 Çorlu / Tekirdağ

 

Yazı 10391 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları