Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Diyabete İyi Gelen 4 Besin

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

Günümüzde en sık görülen kronik hastalıklardan biri olan diyabetten korunmak için beslenmenize dikkat ediyor musunuz ? Yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra diyabete iyi gelen besinler var mıdır ?  Diyabetten korunmak için tüketmemiz geren 4 değerli besini sıralayacak olursak;

1. KEFİR: Keçi ve inek sütünden özel bir maya mantarı ile yapılan, tadı ayrana benzeyen ekşimsi, fermente bir içecektir. Kefir bizim için doğal probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler  bağırsaklardaki yararlı bakterileri arttırarak sindirim sistemini düzenler.  Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin artması diyabet riskini azaltır. Miktarına dikkat edilmek koşuluyla her gün tüketilebilir.

2.HİBİSKUS: Canlı kırmızı rengi ile sevilen hibiskus çiçeğinin bir çok faydası bulunuyor. Özellikle diyabet hastalarında kullanılan hibiskus yüksek kan şekerini düşürür Ayrıca içerdiği c vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Kurutulmuş hibiskus çiçeğinin çayını demleyerek günde 1 fincan tüketebilirsiniz. Eğer diyabet ilacı kullanıyorsanız ani şeker düşüşü yaşamamak için mutlaka diyetisyen kontrolünde tüketmelisiniz . Ayrıca emziren annelerin hibiskus tüketiminden kaçınmaları gerekmektedir.

3.TARÇIN: Sevilen baharatlardan olan tarçının bilinen özelliklerinin başında kan şekeri ile dost olması gelir. Kan şekerini düzenleyerek açlık hissini dengeleyen tarçın şeker dengesizliklerinden kaynaklanan tatlı krizleri ile başa çıkar. Şekeriniz düşük seviyelerde seyrediyorsa daha fazla bir düşüş olmaması için tarçın tüketimine dikkat edin.

4.YULAF EZMESİ VE KEPEĞİ: Diyet yapanların sık sık tükettiği yulaf ezmesi ve kepeğinin zayıflamaya yardımcı olmasının yanında kan şekerini dengeleyici etkisi de vardır. Diyabeti olan kişiler yumurta ve yulaf kepeğinden bazlama yaparak kahvaltılarda tüketebilirler. Ayrıca tatlı krizleri için yulaf ezmesi veya kepeği ile kek tarifleri deneyebilir, meyveli barlar hazırlayabilirsiniz.

Diyetisyen Merve ÜZEL

GİZEM KEŞLİ BESLENME VE DANIŞMANLIK MERKEZİ

İLETİŞİM : 0530 441 68 98

E MAİL: [email protected]

ADRES: Heykel Meydanı Finansbank Üstü Kat:3 Çorlu / Tekirdağ

 

 

 

Yazı 10552 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları