Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Greyfurt İle İlgili Bilinmeyenler

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]


ü  GREYFURT KİLO VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIR: Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile zayıflamaya yardımcıdır. Ayrıca greyfurt insülin hormonunu baskılamak suretiyle kişinin yemek yeme isteğini azaltır, böylece kilo vermede önemli rol oynar.

 

ü  KANSERE KARŞI GREYFURT: Greyfurt vücudun enfeksiyonlarla ve serbest  radikallerle mücadele etmesine yardımcı olur. İçeriğindeki bol miktardaki flovanoidler yardımıyla kanserojen maddelerle savaşır. Kış aylarında hergün tüketeceğiniz  1 tane greyfurt,  kolon kanserine yakalanma riskini azaltır ve kanser hücrelerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.İçeriğindeki pektin  ile de sindirimin kolaylaşmasını sağlar, kabızlık sorununuzu çözer.

 

ü  GREYFURT KARACİĞERİ TEMİZLER: Greyfurtun bol miktarda antioksidan içermesi karaciğer sağlığı açısından da faydalıdır. Karaciğerdeki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur ve böylelikle toksinlerin karaciğere zarar vermesini engellemektedir. Özellikle karaciğer yağlanması olanlar greyfurtu  rahatlıkla tercih edebilirler.

 

ü  KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR; Greyfurttaki çözünebilir lif, vücuttaki kötü kolesterol diye bilinen LDL Kolestrolün düşmesinde etkilidir. Yapılan çalışmalar günde bir adet greyfurt tüketiminin kalp damar sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu göstermektedir.

 

 

PEKİ ZARARLARI VAR MIDIR ?

Greyfurtun içeriğindeki furanokumarin isimli madde bazı ilaçlar ile etkileşime girerek ilacın vücuttaki etkisini değiştirir. İlaç ya olması gerekenden çok fazla etki gösterir ya da olması gerekenden çok daha az etki gösterir. Bu durumun oluşması için 1 bardak greyfurt suyu içilmesi yeterlidir.  Greyfurt suyunun etkisinin geçmesi için en az 72 saat geçmesi gerekmektedir. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa doktorunuza danışmadan greyfurt tüketmemeye özen gösteriniz.

Yazı 10212 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları