Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Hizli Zayiflama Tutkusu

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

Herkesin hayali, hızlı ve çaba sarf etmeden zayıflama, başvurulan yöntemler ise çok çeşitli ; Liposuction, obezite cerrahisi, şok ve trend diyetler… Peki, sağlığınızı koruyarak hızlı bir şekilde zayıflamak mümkün mü? Bu noktada hangi tedavi yönteminin size uygun olduğuna karar vermek çok önemli işte. Hızlı bir şekilde zayıflama hevesiyle yanlış kararlar verip hem sağlığınızı kaybedebilirsiniz hem de verdiğiniz kiloların 1.5 katını geri alabilirsiniz..

DİYET YAPMAK MI MİDE AMELİYATI OLMAK MI ?

Kilo vermek isteyen her birey cerrahi müdaheleye yani mide küçültüme ameliyatlarına yönelmeden önce sağlıklı beslenme tedavisi ile kilo vermeyi denemelidir. Eğer diyet deneyimi diyetisyen ile doğru bir yol izlendiği halde 2 yıllık bir süreç içinde sürekli hüsran ile sonuçlanıyorsa ve kişinin kriterleri mide küçültme ameliyatına uygunsa cerrahi müdahale ozaman  bir seçenek olabilir. Kısacası elinizden gelen tüm çabayı gösterdikten sonra , son çare olarak ve artılarını - eksilerini uzman doktorlar eşliğinde çok iyi değerlendirdikten sonra bu tarz ameliyatları düşünmelisiniz.

Obezite cerrahisi için aşağıdaki kriterlerin hepsinin sağlanması gerekiyor;

·         Beden kitle indeksi 40 ve üzeri olan kişiler ya da beden kitle indeksi 35-40 fakat diyabet, kalp hastalığı , hiper tansiyon gibi kronik hastalığı bulunan kişiler.

·         Doğru bir diyet tedavisine rağmen en az iki yıldır kilo veremeyen kişiler

·         Alkol ve ilaç bağımlılığı olmayan kişiler

·         Psikolojik  olarak ameliyata ve ameliyat sonrası döneme hazır olduğuna dair psikiyatristlerden onay almış kişiler

Fakat son yıllarda  obezite ameliyatlarına olan ilginin artması özel sektörün de bunu ticari  bir fırsata çevirmesine neden oldu. Bu nedenle bazı  özel hastaneler  gerekli kriterlerin birçoğu sağlanmasa da belirli bir ücret karşılığı bu ameliyatları yapıyor. Ameliyatın başarı oranının artması için konulan bu kriterler, hastalarda gözetilmeden  ameliyatlar yapıldığında alınan riskler de ne yazık ki  artmış oluyor.. .

LİPOSUCTİON  ZAYIFLAMA YÖNTEMİ MİDİR?

Mide küçültme ameliyatı kadar radikal ameliyatlardan korkan ama diyet yapmaya da sabrı olmayan kişilerin tercihi ise genelde liposuction oluyor. Lipo yağ,suction ise vakumlamak demektir. Yağları vakumlama anlamına gelen liposuction , aslında bir zayıflama yöntemi değildir.Liposuction  vücuttaki bölgesel yağları cerrahi yöntemle alma işlemidir. Eğer beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmezseniz vücudunuz yağ depolamaya devam edeceği için aldırdığınızdan daha fazla yağ kitlesi tekrardan size geri dönecektir.

HIZLI SONUÇ VEREN TREND DİYETLER

Hızlı bir şekilde kilo vermek uğruna sağlığınızı tehlikeye sokacak popüler diyetlerden uzak durun. Diyet kişinin kan tahlillerine, varsa hastalıklarına ve yaşam tarzına uygun hazırlanan ömür boyu sürdürülebilecek gibi olan beslenme tarzıdır. Tek yönlü beslenmeye dayanan Karatay diyeti, dukan diyeti, alkali diyet, paleo diyeti gibi katı diyetler, hızlı bir şekilde kas ve su kaybı sağlar. Kısa vadede hızlı kilo kaybettirmesi sizi mutlu etse de uzun vadede uygulanması mümkün olmayan diyetlerdir. Bu nedenle normal beslenmenize döndüğünüz zaman verdiğiniz bu kiloları hızlı bir şekilde geri alırsınız.    Zayıflama programlarında esas olan, yeterli ve dengeli beslenerek kaloriyi kontrollü bir şekilde düşürmektir. Doğru bir beslenme desteği alıp size uygun hazırlanan beslenme programlarını eksiksiz uyguladığınız zaman kilo vermeniz kaçınılmazdır.

—  Diyetisyen Merve ÜZEL

—  GİZEM KEŞLİ BESLENME VE DANIŞMANLIK MERKEZİ

—  İLETİŞİM : 0530 441 68 98

—  E MAİL: [email protected]

—  ADRES: Heykel Meydanı Finansbank Üstü Kat:3 Çorlu / Tekirdağ

Yazı 10714 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları