Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Bayram Bitti Artik Dengeleme Zamani

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

Bayram tatili bitti, geriye kaçamaklardan kalan tartı sonuçları kaldı. Bayramda ikramları geri çevirmekte zorlananlar birkaç kilo aldı bile.Peki şimdi ne yapmamız gerekiyor?

1) Eski yeme düzeninize geri dönün.Ramazan ile birlikte değişen öğün sayıları ve uzun süreli açlık metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olur. Yavaşlayan metabolizma bayramda şerbetli tatlılar, börekler ve sarmalarla karşı karşıya kalınca fazla enerjiyi ve karbonhidratı yağ olarak depolar. Kahvaltı öğle ve akşam yemeği olmak üzere 3 ana öğün yapın ve uyanış / yatış saatlerinize göre 3 saatte bir olacak şekilde  ara öğünlerinizi planlayın.

2)Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın.Saat kaçta uyanırsanız uyanın, yağ yakabilmeniz ve ödem atabilmeniz için günün ilk öğünü, düşük kalorili bol proteinli bir kahvaltı olmalıdır. Sindirim sistemi erken çalışmaya başlamış bir  metabolizma her zaman daha zayıf ve daha ince bir vücut demektir.

3)Her kalori aynı değildir, yediğiniz besinlerin çeşidine dikkat edin. Karbonhidratlardan aldığımız 1 kalori ile proteinlerden aldığımız 1 kalori vücutta aynı enerjiyi yaktırmaz. Eğer öyle olsaydı günlük almamız gereken kaloriyi çikolatalı pastadan ya da  başka fast food  yiyeceklerden karşılayabilirdik. Fakat vücudumuz bu kadar basit çalışmıyor. Yediklerimizin kalorisi kadar besin içerikleri de önemli. Karbonhidratların sindirimi vücut için kolaydır, çok enerji harcatmaz.Fakat proteinleri sindirmek daha çok enerji gerektirir. Bu  nedenle bayram sonrası bu dönemde protein tüketiminizi arttırarak metabolizmanızın daha çok enerji harcamasına sağlayabilir ve aldığınız birkaç kilodan kurtulabilirsiniz.

4)Sıvı tüketiminizi doğru ayarlayın. Günlük sıvı gereksiniminizi çay, kahve ve meşrubatlardan sağlarsanız bayramda vücudunuzun tuttuğu ödemden kurtulmaktan ziyade daha çok ödem kazanırsınız. İçtiğiniz her bir bardak çay ve kahve vücudunuza 1  bardak su kaybettirir. Eğer günlük su tüketiminiz de azsa vücudunuz  susuzluktan ödem yapmaya başlar. Kilonuzu 0.33 ile çarpın ve çıkan rakam kadar mililitre cinsinden suyu hern düzenli olarak için. Bunun yanı sıra içtiğiniz her bir bardak kahve ve çayın yanında da bir bardak  fazla su tüketin.Su içmeyi sevmiyorsanız meyve , limon ve salatalık gibi sebzelerle tatlandırarak daha içimi kolay bir hale getirebilirsiniz.

5)Yeniliklere açık olun. Vücut kilo verme sürecinde sabit olan yeme düzenine alışır. Kahvaltılarınız da peynirli, zeytinli geleneksel  türk kahvaltısı düzeninden bir süre çıkıp, farklı alternatifler deneyebilir, duraklamış olan metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

 

Diyetisyen Merve ÜZEL

GİZEM KEŞLİ BESLENME VE DANIŞMANLIK MERKEZİ

İLETİŞİM : 0530 441 68 98

E MAİL: [email protected]

ADRES: Heykel Meydanı Finansbank Üstü Kat:3 Çorlu / Tekirdağ

 

Yazı 10639 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları