Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Mucizevi Kiş Sebzesi; Karnabahar

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

Özellikle bel çevrenizde oluşan yağlardan kurtulmak ve kilonuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız kış sebzesi olan karnabaharı hayatınıza katmanın tam zamanı! İster ana yemek olarak tüketin, isterseniz buharda pişirerek salata veya garnitür olarak kullanın. Haftada en az 2  gün sofralarınızdan eksik etmeyin.

 

KARNABAHARIN MUCİZELERİ

 

·         Çok iyi bir lif kaynağı olduğu için midede hacim kaplar ve daha çabuk doygunluk hissetmenizi sağlar. Özellikle sofraya oturduğunuzda ilk yemek olarak karnabahar salatası veya fırında karnabahar yerseniz asıl kalorili olan ana yemeği daha az yersiniz. Bu daha daha az kalori aldığınız için zayıflamanıza yardımcı olur.

 

·         Karnabahar içinde fosfat, potasyum ve indol-3 adlı maddeler bulundurur. Bu maddeler meme, mide ve kalınbağırsak kanserine karşı vücudunuzu korur.

 

·         Karnabahar  C vitamini ve Folik asit açısından zengindir. C vitamini özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve grip gibi hastalıklara yakalanma riskinizi düşürür. Folik asit ise özellikle gebe kalmak isteyen bayanlar için önemlidir. Gebe kalmadan 3 ay önce folik asitten zengin gıdalarla beslenmek doğacak çocuğunuzda Nöral Tüp Defekti oluşma riskini azaltır.

 

·         Antioksidan gücü yüksek olduğu için serbest radikal denilen ve vücutta kanser oluşumunu kolaylaştıran maddeleri yok eder. Böylece hem kanser oluşma riskini azaltır hem de yaşlanmayı geciktirir, hücrelerinizi genç tutar.

 

·         Düşük kalorili bir sebze olduğu için zayıflama diyetlerinde kullanılan avantajlı bir sebzedir.

 

·         K vitamini barındıran karnabahar kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Kan pıhtılaşma sorunu yaşayan kişiler K vitamininden zengin gıdalarla beslenmelidir. Karnabahar buna en uygun kış sebzelerinden biridir.

Yazı 10347 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları