Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Ramazanda Sağlikli Beslenme İle Zayiflamak Mükün Mü?

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte bir çok kişinin aklında aynı soru var; ramazanda da kilo vermeye devam edebilir miyiz? Ramazan döneminde öğün düzeniniz değişse de kilo verme hızınızın azalmaması için beslenmenizi doğru planlamanız gerekir.

SIVI İHTİYACINIZI ATLAMAYIN; 2.5 LİTRE SU İÇİN

Kilo veriminin devam edebilmesi ve vücut fonksiyonlarınızın düzgün çalışabilmesi için, her zaman olduğu gibi ramazanda da su tüketiminizi aksatmayın. İftar ile sahur arasındaki zamana yayarak suyunuzu içtiğiniz takdirde vücudunuz ödem tutmayacaktır. Günlük sıvı ihtiyacınızı siyah çay yerine bitki çaylarından karşılamaya çalışın. Siyah çay vücutta susama hissini baskılayarak daha az su içmenize neden olur. Siyah çay yerine rezene çayı tercih ettiğinizde gaz ve şişkinlik şikayetleriniz de hafiflemiş olur.

İFTARDA MUTLAKA ÇORBA TÜKETİN

Uzun süreli açlıklardan sonra sindiriminin kolay olabilmesi için mutlaka yemeğe çorba ile başlayın. Unlu çorbalardan ziyade sebze çorbası, mercimek çorbası ve havanın iyice sıcak olduğu günlerde taze naneli yoğurt çorbası güzel bir seçenek olacaktır. Çorbanızı içtikten sonra ana yemeğe geçmeden önce 3-4 dakika dinlenin. Doyma hissinin ağzınıza attığınız ilk lokmadan 13 dakika sonra oluştuğunu aklınızdan çıkarmayın. Hızlı bir şekilde yiyerek gereğinden fazla besin tüketmiş olursunuz. Hem iftarda hem sahurda besinleri iyice çiğneyin böylelikle besinlerin sindirimi daha kolay olacağı gibi yemeği de hızlı bir şekilde bitirmemiş olursunuz.

TAZE MEYVE TÜKETİN

Taze  meyveler içeriğindeki lif sayesinde tokluk hissi sağlar. Şeker ihtiyacınızı taze meyvelerden sağlayın. Şerbetli tatlılardan ziyade hafta bir defa güllaç, keşkül, sakızlı muhallebi, dondurma gibi sütlü tatlıları tercih edin.

METABOLİZMA HIZI İÇİN HAREKET ŞART

Öğün düzeninizin değişmesi, gece geç saatte bir şeyler yemek, uzun süre aç kalmak ve sıvı tüketiminizin azalması gibi faktörler ramazanda metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olur. Metabolizmanızı canlandırmak için iftardan 1 saat sonra hafif tempoda açık hava yürüyüşü, evde eliptik bisiklet gibi egzersizler kurtarıcınız olacaktır.

 

—  Diyetisyen Merve ÜZEL

—  GİZEM KEŞLİ BESLENME VE DANIŞMANLIK MERKEZİ

—  İLETİŞİM : 0530 441 68 98

—  E MAİL: [email protected]

—  ADRES: Heykel Meydanı Finansbank Üstü Kat:3 Çorlu / Tekirdağ

 

 

Yazı 10263 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları