Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Ozan Turan

Kokuya Neden Olanları Neden İfşa Etmiyorsunuz?

Ozan Turan

[email protected]

Merhaba sevgili okurlar. Bildiğiniz üzere Çorlu’da birkaç haftadır aşırı derecede insan sağlığını etkileyen ve rahatsız eden koku şikayetleri çoğalmakta. Geçtiğimiz hafta sonu da bu koku ile ilgili şikayetler vardı gündemde. Gazete olarak konuyu gündeme getirerek yetkililerin dikkatine sunmuştuk ve denetimler yapılarak kokunun sebebinin bulunduğu ve cezai işlem yapıldığı söylenmişti.
Bu durumdan sonra Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ev sahipliğinde bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya katılan isimler arasında Tekirdağ CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi Milletvekilleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı, NKÜ Dekanı, Tekirdağ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileri, siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri, muhtarlar, STK, oda başkanları ve yöneticileri, OSB yöneticileri ve temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri bulunmaktaydı.
Toplantının gerçekleştirilme amacı Çorlu’daki kimyasal kokusu. Çorlu’daki kokunun hangi bölgelerden geldiğine değinilen sunumda Çorlu’da meydana gelen kokunun kuzey rüzgârlarıyla birlikte kuzeyden geldiği belirtildi. Kokunun oluşma sebepleri ve çözüm önerileri de sunumda belirtildi. 
Gelelim asıl meseleye. Çorlu’yu etkisi altına alan bu kötü, insan genizlerini yakacak şekilde rahatsız edici ve sağlığa zararlı olduğu söylenen kokunun sebep olanların belli olması. Toplantıda basın mensuplarına katılım sağlamaları fakat canlı yayın yapmamaları uyarısında bulunuldu. Nedendir bilinmez ama neyi neden saklıyorsunuz. Çorlu’da yaşayan vatandaşların bu toplantıda konuşulanların kimlerin hangi fikirde olduklarını öğrenmeye hakkı yok mudur. Gazetemizde toplantı ile ilgili haberimizi yayınladık fakat, toplantıda konuşulanlar sadece tavsiye niteliğindeydi. Çorlu’ya bu kötülüğü yapanların ifşa edilmesi, gereken en ağır ceza verilmesi gerekmektedir. Birileri parasına para katacak diye insan salığı ile oynanamaz. 
Bu işi bakanlık nezdinde yapılacak ifşalar ile önüne geçilebilir diye düşünüyorum. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu konuda gerekeni gerektiği gibi yapıyor ve insan sağlığı ile oynayan firmaları internet sitesinden, yazılı ve görsel medya aracılığı ile ifa ediyor. Ayrıca işyerlerini kapatma yoluna dahi gidiyor. İnsan sağlığı bu kadar ucuz olmamalı diye düşünüyorum.
Aynı performansı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının da yapmasın gerektiğini düşünenlerdenim ve Çorlu’yu ve bölgemizi kim yada hangi firmalar zehirliyor ise ifşa edilmesi gerekiyor. Ceza bunlar için ödül niteliğinde olmaktan başka bir şey değildir. Gerekiyorsa hangi firmalar bunu yapıyorsa yazılı ve görsel medya aracılığı ile ifşa edilmeli ve hatta kapatılması gerektiğini düşünüyorum.
Birileri milyon dolarlar kazanırken burada yaşayan insanlar onların kazandığı milyon dolarları hastanelere vermek zorunda kalıyor. Kimse kusura bakmasın, çıkın hangi firmalar bunu yapıyorsa açıklayın.
Sayın yetkililer insanların vebali üzerinizde haberiniz ola…


Yazı 2397 kez okundu

Ozan Turan Köşe Yazıları