Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Ozan Turan

Çorlu İçin Bi̇rli̇k Olmak

Ozan Turan

[email protected]

Merhaba sevgili okurlar. Çorlu’nun o kadar çok şeye ihtiyacı var ki bunların içerisinde ilk ve en önemli unsur bence BİRLİK olmaktır. Çorlu BİRLİK olmayı başaramadı ve bu başarısızlık Çorlu’nun kaderi olmaya devam ediyor. 
Çorlu’nun ileri gelenleri, Siyasetçisi, Belediye Başkanı, Oda Başkanları, Sanayicisi, Basın Mensupları, Esnafı, Dernekleri aklınıza gelebilecek diğer Çorlu unsurları ne varsa BİRLİK olmayı başaramıyor. Başaramadıkları içinde Çorlu her zaman ikinci planda kalıyor. Çorlu resmi 290 bin 155, gayri resmi 400 bin nüfusu ile Tekirdağ’ın en büyük ilçesi ve oy deposu. Çorlu olmazsa Tekirdağ Büyükşehir olamıyor, Çorlu olmazsa İller Bankasından gelecek para azalıyor. Fakat Çorlu’daki BİRLİK sağlanamadığı için Çorlu hiçbir zaman bir adım öne çıkmıyor, çıkamıyor ve çıkmasını da istemeyenler çoğunlukta görünüyor.
BİRLİK olmak ile ilgili örnekleri çoğaltmak gerekirse Çorlu’nun ileri gelenleri denilen bir kavram var Çorlu’da. İleri gelenler Çorlu için BİRLİK olmadığı sürece Çorlu yine birileri tarafından itilen kakılan ve işlevsizleştirilmeye çalışılan bir ilçe olmaya mahkûmdur. İleri gelenlere örnek vermeme gerek yoktur sanırım herkes herkesin nasıl ileri gelen olduğunu bilektedir. Üç maymunu oynamaya gerek yok.
SAHİPSİZ ÇORLU…
Yaklaşık 220 bin seçmen sayısına ve toplam resmi 300 bine yakın nüfusa sahip, SAHİPSİZ ÇORLU.
Tekirdağ’ın her konuda en büyük ilçesi Çorlu, tabii her konuda derken hiçbir konuda değil. Kafanız karışmış olabilir nasıl her konuda en büyük ama hiçbir konuda değil. Çorlu’nun resmi rakamlara göre 2022 yılında 290 bin 155 nüfusu bulunuyor. Gayri resmi olanı söylemiyorum bu seçimlerde bir şeyi etkilemiyor. Bu söylediğimiz rakamın 147 bin 038’i erkek, 143 bin 117’si kadından oluşuyor. 290 bin 155 kişilik Çorlu’da seçmen sayısı 220 bin civarında.
Şimdi gelelim nasıl her konuda en büyük ilçesi fakat hiçbir konuda en büyük olamıyor biraz irdeleyelim. Çorlu’nun seçmen sayısı Süleymanpaşa’nın ve Çerkezköy’ün nüfuslarından fazla. Çorlu’nun seçmen sayısı diğer ilçeler olan Kapaklı’nın bir buçuk katı, Ergene’nin üç kat fazla, Malkara’nın dört katı, Saray’ın dört katı, Şarköy’ün altı katı, Hayrabolu, Muratlı ve Marmaraereğlisi’nin ise yedi kat fazla. Bu rakamlar Çorlu’nun seçmen sayına oranla yapıldı, nüfusa göre değil. Çorlu temsil edilme konusunda her zaman ötelenmiş bir ilçe olmaktan ileri gidemiyor. Ne demek istediğimi anlayan anlamıştır. Temsil hakkını hak ettiği kadar alamayan Çorlu için yazılacak o kadar çok şey var ki, daha sonraki yazılarımda paylaşacağım.
Kalın sağlıcakla…

Yazı 3663 kez okundu

Ozan Turan Köşe Yazıları