Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Ozan Turan

Kime Göre, Neye Göre ‘Eş Değer'

Ozan Turan

[email protected]

Çorlu Belediyesi ve Çorlu Ziraat Odası Başkanlığı arasında karşılıklı olarak eş değer iki arsanın tapu devri gerçekleştirilmiş.

Mülkiyeti Çorlu Belediyesine ait olan arsa Muhittin Mahallesi Şimşir Sokak Yeni Sanayi Sitesi yanındaki 3203 ada 1 nolu paftada bulunan 1,515 metre kare yüzölçümüne ve 9,5 metre yükseklik emsal 1,00’a sahip hizmet alanı. Takas yapılan diğer arsa ise mülkiyeti Çorlu Ziraat Odası Başkanlığı'na ait Şeyhsinan Mahallesi Atatürk Bulvarı üzeri 532 ada ve 12 nolu paftada bulunan 952 metre kare yüz ölçümümde ve ikiz 6 kat ticari imar bulunmakta.

Burada dikkat çekmek istediğim konu ise bir arsanın hizmet alanı olup diğer arsanın ticari arsa olmasıdır. Yani bir arsaya sadece kamu hizmetine ait bina yapılması (imarı değiştirilmez ise) ama diğer arsanın ticari amaçlı kullanılması yada satılması mümkün olmasıdır.

Çorlu Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklama ile Çorlu kamuoyuna duyurulan takas açıklamasında Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, gerçekleştirilen tapu takasının her iki kurum için de hayırlı olmasını dilediğini ifade etmiş. Açıklamanın diğer önemli olan kısmında ise Sarıkurt; “Eş değer iki arsayı kurumlarımız ve vatandaşlarımızın yararına takas ettik. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Çorlu Ziraat Odası’nın Şeyhsinan Mahallesi’nde odaya ait olan bir taşınmazı, Muhittin Mahallesi’ndeki Çorlu Belediyesi’ne ait bir taşınmaz ile takas edilmesi talebini görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonumuza havale etmiş ve ardından meclis üyelerimizin oy birliğiyle aldığı karar doğrultusunda takas işlemlerini başlatmıştık” ifadelerine yer verildi.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un açıklamasında bahsettiği “Eş değer iki arsayı kurumlarımız ve vatandaşlarımızın yararına takas ettik” açıklamasındaki ‘eş değer’ neye, kime, hangi kuruma göre eş değerdir. Yada bahsettiği ‘kurumlarımız ve vatandaşlarımız yararına’ nasıl bir yarar elde edilmiştir.

Sizce buradaki takasta kim karlı çıkar ileride görmemiz mümkün olacak gibi duruyor.


Yazı 5673 kez okundu

Ozan Turan Köşe Yazıları