Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Begüm Şişman Tufan

Kardeş Kiskançliği

Begüm Şişman Tufan

[email protected]

Küçük bir kardeşin doğumuyla beraber kıskançlık duygularının da ortaya çıkması normal bir gelişim aşamasıdır. Aileye yeni bir üye daha katılırken bu yeni duruma uyum sağlamak için bazı hazırlıklar yapılması gerekir. Duruma alışmak için zaman ve gerekli duygusal ortamı yaratacak psikolojik destek olmalıdır.

Eğer çocuğunuz iki buçuk yaşından daha küçükse, yeni bir kardeşin gelişiyle o ana kadar sadece ona özel olan ilgi ve bakımın her ikisine de eşit derecede verilmesi gerekecektir. Her iki çocuk da banyo zamanında,  beslenme sırasında, giyinirken ya da oynarken annenin yardımına ihtiyaç duyacaktır.

Her çocuğun kişiliği ve duygularını yansıtma biçimi farklı olduğundan kıskançlık duygularını da yine farklı şekillerde yansıtırlar. Kimi zaman çocuk yaşının daha altında davranış biçimleri göstermeye başlar. Örneğin;  çocuğunuz çoktan yürümeye başlamıştır, ama birden yürümek istemez, onu kucağınıza almanızda ısrar eder ya da yeniden çocuk arabasına binmekte direnir. Kimi zaman da yeniden biberona dönmek ya da çişini tuvalete yapmamak gibi durumlar ortaya çıkar. Bazı durumlarda tam tersine söz dinleme ve yardımcı olma gibi son derece olumlu davranışlar da kıskançlığın belirtisidir. Elbette ki büyük çocuğunuzun küçük kardeşin bakımı sırasında yanınızda size yardımcı olması,  gerektiğinde temiz bir bez uzatması ya da bebeğin uyandığını haber vermesi sizin için rahatlatıcı faktörlerdir. Ama yine de dikkatli olmakta yarar var, siz varken kardeşinize yardımcı olan kardeş, etrafta kimse yokken minik bebeğe acımasız olabilir.

Yeni bir kardeşin gelişiyle kıskançlık duymak normal, fakat zaman geçtikten sonra kıskançlık hala devam ediyorsa, sorunun giderek kontrolden çıktığı durumlarda anksiyete, depresyon, kekemelik ya da fiziksel bir neden olmadığı halde ortaya çıkan sağlık sorunlarında mutlaka bir psikoloğa başvurmak gereklidir. Kardeş kıskançlığı konusunda sihirli reçeteler yok, birçok faktörün göz önünde bulundurulması gerekiyor; çocuğun yaşı, neler yaptığı, ne kadar sıklıkla yaptığı, anne babanın nasıl tepki gösterdiği, kıskançlık gösterileri sırasında büyük anne ve büyük babanın ya da diğer yetişkinlerin nasıl tepki verdiği gibi..

Kıskançlığa eğilimli çocuğun ailedeki bu yeni durumu kabullenmesi kolaylaştıracak bazı yöntemler sıralayabiliriz. Yeni bebek haberini çocuğa hamileliğin altıncı ayında, anne babanın birlikte vermesi en doğrusudur. Seçilen sözcüklerin çocuğun yaşına ve anlayış seviyesine göre seçilmesi gerekir.Anne karnındaki bebeğin kalp atışlarını dinlemek, ultrason filmlerine bakmak, tekmeleri hissetmek gibi.. Tüm bu deneyimler çocuğunuzun gelmekte olan kardeşini tanımak istemesi ve onunla bağ kurması için güzel fırsatlardır. Ancak, annenin hamilelikten kaynaklanan bazı fiziksel rahatsızları gündeme getirmemekte yarar vardır. Çocuğun yaşına ve anlama seviyesine uyarlanmış masalları okumak hem de değişen duruma alışması, kuşku ve duygularını ifade etmesi bakımından yararlı olacaktır. Kardeşiyle ilk tanışma gününde  bebeğin beşikte ya da başka bir yetişkinin kollarında olmasını tavsiye edebilirim. Kardeşler arasında kıyaslama yapmaktan kaçının. Onlar tamamen birbirinden farklı iki insan, kendilerine özgü meziyet ve kusurları olacaktır. Onları olduğu gibi, ne eksik ne de fazla sevmeyi öğrenmek sizin hayatınızı da kolaylaştıracaktır.

 

Uzman Klinik Psikolog

Begüm Şişman Tufan

Adres: Kazımiye Mahallesi Dumlupınar Caddesi Hacı Bekir Kılıç İş Merkezi Kat:3 daire:17 ÇORLU / TEKİRDAĞ

İletişim: 05425303700

 

 

Yazı 11285 kez okundu

Begüm Şişman Tufan Köşe Yazıları