• Mavi Bayraklı Plajlar Tam Not Aldı
  • Mavi Bayraklı Plajlar Tam Not Aldı
  • Mavi Bayraklı Plajlar Tam Not Aldı
  • Mavi Bayraklı Plajlar Tam Not Aldı
Tekirdağ

Mavi Bayraklı Plajlar Tam Not Aldı

  • 26 Ağustos 2023
  • 4471 Kez Okundu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, vizyonunda yer alan 5 temel ögeden biri olan turizm alanında yaptığı yatırımların karşılığını almaya devam ediyor.

Mavi bayraklı plaj sayısını her geçen yıl arttıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, ülkemizde; mavi bayraklı plajlara yönelik pandemi ile birlikte verilen 3 yıllık aranın ardından ilk kez Şarköy’de gerçekleştirilen uluslararası denetimlerden tam not alarak hem uluslararası alanda hem de ülke çapında büyük bir başarıya daha imza attı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın başarılı çalışmaları ile oluşturulan hâlihazırda 6 adet mavi bayraklı plaj bulunmaktadır. Bu plajların 4’ü Şarköy merkezde 2’si de Mürefte mahallesindedir. Türkiye Çevre Vakfı (TÜRÇEV) ve Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE-Foundation For Environmental Education) tarafından Türkiye’yi temsilen Şarköy’de gerçekleştirilen uluslararası kapsamlı Mavi Bayraklı Plaj denetimlerinde, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 6 adet plajı da tam not aldı.

Şarköy’de bulunan mavi bayraklı plajlarda gerçekleştirilen uluslararası denetimlerin her anında bulunan TÜRÇEV Kuzey Ege İlleri Bölge Koordinatörü Doğan Karataş, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin denetimlerde tüm Türkiye’yi temsil ettiğini dile getirerek, bu denetimlerde tam not alınmasının çok önemli bir başarı olduğunu belirtti.

Mavi Bayraklı sahillerimiz ile İspanya ve Yunanistan'ın ardından üçüncü sıradayız. Mavi Bayrak sadece denizin temizliğini temsil etmiyor. Deniz suyu kalitesi, çevre güvenliği, çevre eğitimi gibi farklı kriterler var. Mavi Bayrak almak çok zor ama kaybetmek çok kolaydır. Biz, kazandığımız bayrakları kaybetmemek için çalışmaya devam edeceğiz. Tekirdağ, tüm ilçeleri ile birçok güzelliğe sahip bir şehir. Hedefimiz, tüm sahil şeridinde Mavi Bayrakları dalgalandırmaktır. Büyükşehir Belediyemizin 5 temel vizyonundan biri olan turizm alanında yatırımlar yapmaya ve Tekirdağ'ı ülkemizin önde gelen turizm merkezlerinden biri haline getirme hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizde Pandemi sonrası ilk uluslararası denetim Şarköy’de gerçekleştirildi. Bu anlamda ülkemizi temsil ettiğimiz bir denetimden tam not alarak alnımızın akıyla çıktık. Şarköy’ün tam not alması hâlihazırda Türkiye’de bulunan toplam 551 mavi bayraklı plajın da tam not alması anlamına geliyor. Engelli vatandaşlarımız, Şarköy’de bulunan mavi bayraklı plajlarımızdan rahatça yararlanabilmektedir. Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz değişim ve dönüşümü hep beraber görüyor ve yaşıyoruz. Geldiğimiz durum itibariyle bugünümüz dünümüzden daha güzel; yarınlarımız ise bugünümüzden daha güzel olacak. Buna yürekten inanıyorum. Sevdamız Tekirdağ diyerek çıktığımız hizmet yolunda halkımıza en iyi hizmetleri vermeye ve halkımızın yaşam standardını yükselten yeniliklere öncülük etmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle 6 Mavi Bayraklı sahilimizin uluslararası boyutta gerçekleştirilen denetimden tam not almasında emeği geçen personelimize ve paydaşlarımıza teşekkür ediyor, tüm bu hizmetlerimizin güzel Tekirdağ'ımıza hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

Denetimlerde ayrıca, vatandaşlarımıza en iyi ve en kaliteli hizmeti verebilme adına aldıkları eğitimleri başarı ile tamamlayan ve mavi bayraklı plajlarda görev yapan personellere sertifikaları da takdim edildi.