Çorlu Güncel

Çerkezköy Osb'den Durum Değerlendirmesi

  • 25 Mart 2020
  • 274 Kez Okundu
  • Çerkezköy Osb'den Durum Değerlendirmesi
  • Çerkezköy Osb'den Durum Değerlendirmesi

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve kısa sürede küresel salgın haline dönüşen corona virüsü (Kovid-19) ile ilgili Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Çerkezköy OSB firmalarının genel durumu ile ilgili bilgilendirme yayımladı. 

Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler yayımladığı bilgilendirmede; "Bilindiği üzere, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB), 266 firmanın üretim yaptığı önemli bir üretim alanıdır. Bölgemiz firmalarının son 6 aylık elektrik tüketimleri incelendiğinde, toplam olarak aylık 130-140 milyon kWh elektrik tüketimi yaptığı görülmektedir.

 

Elektrik Tüketim Oranları

ÇOSB’deki firmalarımızın 2020 Mart ayı toplam elektrik tüketimleri incelendiğinde, ilk 3 haftada elektrik tüketimleri dikkate alınarak, üretime ara vermeksizin devam ettikleri görülmektedir. Ancak 23 Mart Pazartesi günü itibarıyla toplam elektrik tüketiminde; bir hafta önceki yani 16 Mart 2020 Pazartesi günündeki toplam elektrik tüketimine kıyasla, %16’lık bir düşüş gözlenmiştir.

 

Doğalgaz Tüketim Oranları

Bölgemiz firmaları doğalgaz tüketimi olarak, son 6 aylık bazda aylık 18-22 Milyon Sm3 toplam tüketim yapmaktadır.2020 Mart ayının ilk 3 haftasında doğalgaz tüketimleri normal değerlerinde olup, 23 Mart Pazartesi günü toplam doğalgaz tüketimi 16 Mart Pazartesi günündeki toplam doğalgaz tüketimine kıyaslandığında, elektrikteki toplam tüketimdeki düşüşe benzer şekilde, % 21,5 azalmıştır.

 

Toplam Su Debisi Oranları

Bölgemiz atıksu arıtma tesisindeki günlük atıksu debisi açısından bakıldığında, bölgemiz firmalarının toplam su debisinde 23 Mart Pazartesi günü ile 16 Mart 2020 Pazartesi günü arasında %24,2’lik bir azalma söz konusu olmuştur.

 

Yurtdışı Siparişlerinde Azalma

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi firmalarının global tedarik zinciri kırılmalarına paralel şekilde hammadde temininde güçlükler yaşadığı, yurt dışından gelen siparişlerde azalma ve benzeri bazı sorunlarla karşılaştığı edinilen bilgiler arasındadır. Ayrıca firmalarımızın kamu otoritelerinin Covid-19 önlemleri kapsamında yayınladığı muhtelif genelgeler doğrultusunda işgücü kapasitesini azalttığı da görülmüştür. Bölgemiz firmalarının aylık bazda toplam elektrik ve doğalgaz tüketimleri ile 2020 Mart ayı günlük bazda elektrik-doğalgaz toplam tüketim verileri https://www.cosb.org.tr/tr/Cerkezkoy-OSB/Tuketimler link adresinden görülebilir.

 

Üretimde Durma Söz Konusu Değil

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi firmalarının bazılarının dünyada ve ülkemizde yaşanan Coronavirüs sebebiyle üretime ara verdikleri bilinmesine rağmen, genel anlamıyla, 24 Mart 2020 Salı günü itibarıyla bölgemiz fabrikalarında üretimde bir durma söz konusu değildir. Tüm katılımcı firmalarımızın çalışmalarını aldığımız önlemlerle en iyi şekilde sürdürmelerinin çabası içinde olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyoruz. Ülkemizin ve dünyanın yaşadığı bu zor günlerin en kısa sürede geçmesini diliyoruz" ifadelerine yer verdi.