• “Arpa, Buğday Çiftçisini Üretimden Soğutmayın”
Çorlu Güncel

“Arpa, Buğday Çiftçisini Üretimden Soğutmayın”

  • 12 Haziran 2024
  • 380 Kez Okundu

CHP Tekirdağ Milletvekili, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar, geçtiğimiz günlerde açıklanan arpa, buğday taban fiyatlarını eleştirdi.

2023 yılında ton başına makarnalık buğday alım fiyatının 9 bin lira, ekmeklik buğdayın 8 bin 250 lira ve arpanın 7 bin lira olarak açıklandığını hatırlatan CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, “Bu yıl ton başına makarnalık buğday alım fiyatı 10 bin lira, ekmeklik buğday 9 bin 250 lira ve arpa 7 bin 250 lira olarak açıklandı. Ayrıca ton başına buğdayda 1.750 TL, arpada ise 750 TL ilave hububat üretim primi verildi. Prim hariç makarnalık buğdayda %11,1, ekmeklik buğdayda %12,1 ve arpada ise %3,6 oranında artış oldu. Bu artış oranları mayıs ayına ait yüzde 70,14’lük gıda enflasyonunun oldukça altında kaldı. Açıklanan bu fiyatlarla çiftçilerimizin ayakta kalması mümkün değildir.” dedi.

2023 yılı itibariyle ülkemizde 16 milyon 711 bin hektar alanda tahıllar ve diğer bitkisel üretimi yapılmaktadır diyen Yontar; “Bakıldığı zaman arpa ve buğdayın ülke tarımımız içindeki payı yüzde 48’dir. Yani ülkemizde üretim yapan her iki tarladan birinde ya buğday ya da arpa bulunmaktadır. Buna rağmen enflasyonun kat be kat altında artış yapılması çiftçilerimizin yüreğini kanatmıştır.” dedi.

Son 1 yılda üreticinin sadece mazot giderlerinin yüzde 113,6 oranında arttığını belirten Yontar, “Bu fiyatlarla çiftçinin ayakta kalması imkansızdır. Açıklanan bu fiyatlar çiftçiye “önümüzdeki yıl ekme, tarlan boş kalsın” demekle eşdeğerdir. Sürdürülebilir bir üretim için buğday alım fiyatının tarımsal enflasyonun altında olmaması ve en az 15 lira olarak açıklanması gerekmekteydi. Bunun dışında oluşan hiçbir fiyat üreticilerimizi memnun etmeyecek ve çiftçiyi üretimden soğutacaktır.” dedi.

14 Haziran Cuma günü, Sayın Genel Başkanımızın katılımı ile Tekirdağ'da düzenleyeceğimiz Buğday Mitinginde üreticilerimizin haykırışlarını tüm Türkiye’ye duyuracağız diyen CHP’li Vekil, “Çiftçilerimiz ekiyor, biçiyor ama günün sonunda kaybediyorlar. Biz onların sesi olacağız. Kimse kendini yalnız hissetmesin. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, biz varız, buradayız, hakkınızı alacağız diyen bir Genel Başkanımız var. 

Herkesi ama herkesi 14 Haziran 2024 Cuma günü Saat 15:00'da, Hayrabolu Galatasaray Saat Kulesi Meydanı'nda Trakya Buğday Mitingine bekliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.