• E- Ruhsat Bölgede İlk Kez Ergene Belediyesi'nde
Ergene

E- Ruhsat Bölgede İlk Kez Ergene Belediyesi'nde

  • 09 Mart 2024
  • 2752 Kez Okundu

Sosyal belediyeciliğin yanında dijital belediyeciliğin de en iyi örneklerini sunan Ergene Belediyesi hayata geçirdiği e-ruhsat projesinin tanıtım toplantısını Ergene Kültür Merkezinde gerçekleştirdi.

Toplantıya Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, ilgili birim müdürleri, Mimarlar Odası Başkanı Yurdanur Özsoy, Harita Mühendisleri Odası Başkanı Sunay Çolakoğlu, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cafer Çetin, Netcad yazılım firması Yerel Yönetimler İş Geliştirme Müdürü Ufuk Hekimoğlu, Projeler Müdürü Onur Işık, Proje Yöneticisi Caner Ünsal, mimarlar, mühendisler ve sektör temsilciler katıldı. 

Toplantıda konuşan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Vatandaşlarında daha hızlı ve daha şeffaf bir hizmet sunmak amacıyla hayata geçirdiğimiz projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyor başta emeği geçenler ile tanıtım toplantısına katılan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. 

e-ruhsat ile ilgili olarak bilgiler veren Başkan Yüksel, “Ergene Belediyesinde imar ruhsat başvurularını belediyeye gelmeden yapabilirsiniz. e- ruhsatta başvuru yapacak olan vatandaşlarımız sisteme e-devlet üzerinden giriş yapabilir. Ruhsat için, malik, inşaat ve gerekli belgeleri sisteme ekleyerek başvuru kaydı oluşturabilirler. Vatandaşlarımız onay sürecini sistemden takip edebilir, onay sürecinin ardından oluşacak harçları ergene.bel.tr web adresi üzerinden e-ödeme yöntemi ile hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirler. Vatandaşlarımız hazırladıkları evrakları onaylatmak için belediyemize gelmeden işlemlerini her yerden telefon ya da bilgisayarları ile gerçekleştirebilirler. E-ruhsat sistemi ile evraklar dijital ortama taşındığı için hem arşiv güvenliği sağlanır hem de arşivleme alanında tasarruf edilmiş olunur. Evrak takibi ve başvuru sürecini kolaylaştıran e-belediyecilik hizmeti ile vatandaşlarımız işgücü ve zaman kaybı yaşamadan tüm işlemlerini kolayca halledebilirler” şeklinde konuştu.

Başkan Yüksel ayrıca, “Seçildiğimizden bugüne kadar ilçemiz genelinde birçok ekipman ve altyapı projesini sıfırdan başlatmak mecburiyetindeydik. O günden bugüne kadar 100 yıllık geçmişi olan belediyelerin yanında e-devlet sistemini ve diğer dijital çözümleri Ergene Belediyemiz vatandaşlarımızın kullanımına sundu.  Teknolojiyi yakından takip eden ve vatandaşlarımızın belediyecilik hizmetlerinden hızlı ve kolay bir şekilde faydalanabilmesi amacıyla birçok projeyi hayata geçirdik. Kent rehberi ve rayiç sorgulama, e-belediye aracılığı ile online borç ödemenin yanı sıra artık ruhsat işlemlerini de vatandaşımız online olarak başvuru yapabiliyor ve takip edebiliyor” dedi. 

 Çağın gerekliliklerini takip eden Ergene Belediyemiz bu alanda Trakya’da e-ruhsat sistemine geçen ilk belediye olarak öncülüğünü devam ettirmiştir diyen Başkan Yüksel, “Vatandaşlarımız yoğun evrak yükünden kurtularak ruhsat süreçlerini adım adım online takip edecek ve hem zamandan tasarruf sağlanmış hem de işlem takipleri büyük oranda kolaylaşmış olacak. Geçtiğimiz yılın sonlarında başlatmış olduğumuz e-ruhsat uygulamamız 2024 yılbaşından bugüne kadar da zorunlu kullanıma alınarak vatandaşlarımızdan büyük beğeni topladı.  Bu vesile ile sistemin hayata geçirilmesi noktasında emekleri olan başta belediyemiz Bilgi İşlem Müdürlüğü ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne ve diğer paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Katılımlarınızdan dolayı da tüm misafirlerimize teşekkürlerimi sunuyor; dijital dünyanın yön belirleyicisi olan Ergene Belediyemizi takipte kalın diyorum. Çünkü daha yapacak çok işimiz var” diye konuştu.