• Muhasebeciler Haftası Kutlandı
  • Muhasebeciler Haftası Kutlandı
Çorlu Güncel

Muhasebeciler Haftası Kutlandı

  • 01 Mart 2024
  • 812 Kez Okundu

1 - 7 Mart Muhasebe Haftası nedeniyle Çorlu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Çorlu Atatürk Meydanı’nda tören düzenledi.

Çorlu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO), 1 Mart Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Günü nedeniyle Atatürk Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Düzenlenen törene Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, İYİ Parti Çorlu Belediye Başkan Adayı Akın Yılmaz, Çorlu Vergi Dairesi Müdürü Halil Özdemir de katıldı. 

MESLEĞİMİZLE KIVANÇ DUYUYORUZ

Çorlu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ayşe Eroğlu, “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir olarak 100 yıldır Cumhuriyetimizle 35 yıldır mesleğimizle kıvanç duyuyoruz. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-7 Mart, Muhasebe Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu önemli haftada, mesleğimizin ve Cumhuriyetimizin birlikte yürüttüğü bu yolculuğu kutlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ülkemizde Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği ile meslek örgütü, Anayasamızın 135’inci maddesine istinaden kurulmuştur. TÜRMOB, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur” dedi. 

MESLEKTAŞLARIMIZIN YAPTIKLARI GÖREVLER ÜLKE EKONOMİSİNİN GELİŞİMİNDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR 

Konuşmasını sürdüren Ayşe Eroğlu, “Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğini düzenleyen ve 13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 sayılı Meslek Yasasına istinaden, 125 bin 526 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 5 bin Yeminli Mali Müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermektedir. 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası, TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir. Mesleğimiz, Cumhuriyetimizin ve toplumumuzun gelecek gücünü oluşturan temel taşlardan biridir. Her geçen yıl, işletmelerin finansal sağlığını koruma ve güçlendirme misyonunu üstlenen Mali Müşavirler, ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına verilmesi gereken, beyanların tanzimi, gönderimi, denetimi ve veri akışı meslek mensuplarımız tarafından yapılmaktadır. Ayrıca KGK, TÜİK, BDDK, SPK, EPDK ve Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB gibi, ekonomideki diğer düzenleyici ve denetleyici kamu kurumları da meslek mensuplarımızın hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Sistemin başarılı çalışmasında kamu görevlileri kadar meslektaşlarımızın payının en üst seviyelerde olduğu bütün kamuoyunca bilinmelidir. Meslektaşlarımızın yaptıkları görevler, kamu maliyesine ve ülke ekonomisinin gelişimine önemli katkı ve enformasyon sunmaktadır” dedi. 

İMDAT ŞAHİN