Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Gözde Durusoy Er

Depresyon Nedir, Ne Değildir?

Gözde Durusoy Er

psk.gozdedurusoyer@gmail.com


Depresyon, günümüzde günlük hayatta çok sık duyduğumuz bir kavram haline geldi. Peki, bu kadar çok duyduğumuz bu kavramı gerçekten iyi tanıyor muyuz?

Depresyon yaş, cinsiyet, meslek, eğitim düzeyi, zeka, ekonomik durum, sosyal sınıf ve benzeri fark etmeksizin herkesin başına gelebilecek çok yaygın bir psikolojik hastalıktır. 

Yetersizlik ve değersizlik düşüncelerine eşlik eden uykuda (uyku süresinde artma, azalma, yaygın şekilde uykusuzluk çekme, uykudan sık sık uyanma, uykuya dalamama) bozulmalar, iştahta (artma, azalma, yeme düzeninde değişiklikler) bozulmalar, zevk alamama/isteksizlik, karamsarlık, intihar düşünceleri/girişimleri, 
hareket ve düşüncelerde yavaşlama ve benzeri. 

Belirtilerin en az 15 gün boyunca devam ettiği durumlarda depresyon tanısı konulabilir. Depresyon kişinin işlevselliğini düşüren bir bozukluktur. Depresyondaki kişiler işe gitme, başkalarıyla konuşma, öz bakımını sağlama hatta yataktan çıkma gibi aktivitelerde zorlanabilirler.

Toplumda bilinenin aksine, depresyon karakter zayıflığı, güçsüzlük ya da şımarıklık değildir ve kendiliğinden geçmez. Psikolojik bir hastalıktır ve tedavi gerektirir. Tedavi edilmezse kronik bir hale gelebilir, ağırlaşabilir ve hatta intiharla sonuçlanabilir. 

Siz de kendinizde ya da yakınlarınızda depresif belirtiler gözlemliyorsanız, en kısa zamanda bir uzmana danışmalısınız.

NOVİ PSİKOLOJİ
Gözde Durusoy Er
Uzman Klinik Psikolog

Alipaşa Mahallesi Çetin Emeç Bulvarı No:134
Ofis Akduman B Blok Kat:1 Daire:3 Çorlu
www.novipsikoloji.net
Mail: psk.gozdedurusoyer@gmail.com
İletişim; 0.552 676 36 25

Yazı 553 kez okundu

Gözde Durusoy Er Köşe Yazıları