Çorlu Güncel

Metal İşçisinden Tabutlu Eylem!

  • 20 Ocak 2018
  • 510 Kez Okundu
  • Metal İşçisinden Tabutlu Eylem!
  • Metal İşçisinden Tabutlu Eylem!
  • Metal İşçisinden Tabutlu Eylem!
  • Metal İşçisinden Tabutlu Eylem!

İşveren sendikası Türkiye Metal Sanayiciler Sendikası (MESS) ile ücret artışı konusunda anlaşamayan Türk Metal Sendikası, tabutlu eylem yaptı. İşçiler eylemde üstünde 'Mevta çok çalıştı, açlıktan öldü' yazılı temsili tabutu taşıdı.

“Metal İşçisiydi Açlıktan Öldü”

Önünde duran tabutun açlıktan ölen bir metal işçisi olduğunu söyleyen Türk Metal Sendikası Çorlu Şube Başkanı Baki Polat: “MESS tarafından açlığa mahkûm edilen bir metal emekçisinin cenaze töreni için toplandık. Şimdi size, merhumu nasıl bilirdiniz diye sorsam, hiç şüphe yok ki çok çalışkandı dersiniz. İşinin ustasıydı, ailesinden, ülkesinden ve ekmeğinden başka derdi yoktu dersiniz. İşyerini evi, işini namusu bilirdi dersiniz. Ve sonunda da üretti, kazandırdı ama maalesef, kendisi kazanamadan mevta oldu dersiniz. İşte bugün, bu merhumu, Bu onurlu, çalışkan metal emekçisini toprağa veriyoruz. Kardeşlerim, o, kalp krizinden, kanserden ya da trafik kazasından ölmedi. Neden öldü biliyor musunuz? Açlıktan öldü, açlıktan. MESS tarafından açlığa terk edildi. Daha fazla dayanamadı ve öldü. Şimdi hepinizi, bu çalışkan, vatansever, dürüst metal emekçisinin naşı önünde, saygıya davet ediyorum. Ruhuna el Fatiha!” dedi.

“İhracat Rekorları Kıranlar İşçiye Hakkını Versin”

İhracat rekorları kıran işverenlerin işçiye geldiği zaman zam vermediğini belirten Polat: “Birileri kazandı, ihracat rekorları kırdı. O sadece hakkını istedi. Ama bu hakkı ona çok gördüler. Sana TÜİK’in enflasyonu yeter, idare et dediler. Bak pinpon topunun fiyatı düştü. Yazın soba borusu, Kışın plaj havlusu sudan ucuz dediler. Gıdayı, eğitimi, ev kirasını, sağlığı boş ver. Bizim verdiğimizle idare et dediler. Ve sonunda beklenen oldu kardeşlerim. Metal emekçisi açlıktan öldü” diyen Baki Polat mücadele eden metal işçisinin ölmesine müsaade etmeyeceğini vurgulayarak: “Peki biz, hala hayatta olanlar, direnenler, mücadele edenler, yaşam ve onur mücadelesi veren kardeşlerimizin açlıktan ölmelerine izin verecek miyiz? Onların emeğini, alın terini, ekmeğini Yerde bırakacak mıyız? Elbette bırakmayacağız. Kol kola girecek, birleşeceğiz, sesimizi yükselteceğiz, direneceğiz, direneceğiz ve sonunda kazanacağız” dedi.

Grevin Ayak Sesleri

İşverenlere seslenen Baki Polat: “Kimse metal emekçisini hafife almasın. Kimse, önümüze sadaka gibi atılan zam oranlarına boyun eğeceğimizi düşünmesin. Biz bir oldukça, kenetlenip, birbirimize sarıldıkça ve sendikamız Türk Metal’in arkasında durdukça, evel Allah her türlü güçlüğün üstesinden geleceğiz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Eylemse eylem, grevse grev. Türk Metal emekçisi hakkını alana kadar susmayacak. Türk Metal emekçisi bu yolda, asla sendikasını yalnız bırakmayacak. Meydanlarda, yollarda,  bu güzel ülkenin dört bir yanında Ne gerekiyorsa onu yapacak. Kırmadan, dökmeden, Ama sonuna kadar hak ettiğinin peşinde olacak. Yani kazanacak dostlarım, kazanacak. Açlıktan ölen bir metal emekçisini toprağa veriyoruz. Ama biz bir ölür, bin diriliriz” dedi.

İMDAT ŞAHİN