• Tarihi Bina Kaç Yıl Daha Boş Duracak!
  • Tarihi Bina Kaç Yıl Daha Boş Duracak!
  • Tarihi Bina Kaç Yıl Daha Boş Duracak!
Çorlu Güncel

Tarihi Bina Kaç Yıl Daha Boş Duracak!

  • 10 Haziran 2024
  • 331 Kez Okundu

Cemaliye Mahallesi Hükümet Caddesi üzerinde Namık Kemal Üniversitesi’ne tahsisli olan tarihi bina yıllardır atıl duruyor. Vatandaşlar tarihi binanın daha kaç yıl daha atıl kalacağını soruyor.

Namık Kemal Üniveristesi Trakya Kalkınma Ajansı, Çorlu TSO, Çerkezköy TSO ve Türkiye Gençlik Vakfı ortaklığında hayata geçireceği “Üniversite-Sanayi El Ele Gençler Hazır Geleceğe” projesi fes edilmişti. Projenin fes edilmesiyle tarihi bine yine kaderine terk edildi. Proje kapsamında Mesleki Eğitim Merkezi yapılması planlanan Çorlu eski ağır ceza mahkemesi binasının restorasyon ihalesine giren olmayınca proje fes edildi. Restorasyon için 4 kez ihaleye çıkan eski ağır ceza mahkemesi binasına yapılacak “Üniversite-Sanayi El Ele Gençler Hazır Geleceğe” projesi iptal edildi. Ağır ceza mahkemesi binasıyla ilgili süreç sil baştan yeniden başladı, tarihi bina yine kaderine terk edildi. 

4 KEZ İHALEYE ÇIKTI, İHALEYE GİREN OLMADI

Namık Kemal Üniversitesine tahsisli ağır ceza mahkemesi binasıyla ilgili 4 kez ihale açıldı, ihaleye giren firma olmayınca ağır ceza mahkemesi binası ihaleye verilemedi. Restorasyon yapılması planlanan binayla ilgili yıllardır devam eden süreç sonucunda proje fes edildi. 

PROJE OLMAYINCA YİNE ATIL KALDI

Proje kapsamında 4 atölyede işsiz gençlere eğitimler verilerek gençlerin iş bulması amaçlanıyordu. Mesleki Eğitim Merkezi’nde eğitim alan geçlerin iş bulması hedefleniyordu. Namık Kemal Üniversitesinin paydaşları olan Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklaşa çalışmalar yürütülerek gençlere iş sahaları açılacaktı. En az lise mezunu olan, ön lisans ve lisan öğrencisi gençler burada pratik eğitimler alabileceklerdi. Mesleki Eğitim Merkezi’nde CNC, talaşlı imalat ve makine bakım, mekatronik ve otomasyon, teknoloji ve tasarım atölyeleri ve icathane yer alacaktı. Proje olmayınca bina yine atıl kaldı. 

NEDEN BİR KURUMA VERİLİP KÜLTÜR SANAT FALİYETLERİ YAPILMIYOR 

Çorlu’da yıllardır atıl duran tarihi binanın biran önce kullanılır hale getirilmesini isteyen vatandaşlar gazetemize konuştu: “Maalesef yıllardır bina atıl duruyor. Proje yapılacak denildiği zaman sevinmiştik ama projede iptal edildi. Şimdi yine boş duruyor. Neden bir kuruma verilmiyor bina anlamış değiliz. Belediyelere verilebilir kültür sanat faaliyetleri yapılabilir binada ama maalesef hiçbirine izin verilmiyor. 

TARİHİ BİNANIN NE YAPILACAĞI MERAK KONUSU OLDU 

Yıllardır atıl bekleyen tarihi bina projenin fes edilmesiyle birlikte yine kaderine terk edildi. Çorlu Adalet Sarayı’nın yapılmasıyla birlikte Ağır Ceza Mahkemesi Bülent Ecevit Bulvarı üzerindeki yere taşınmıştı. O tarihten beri atıl kalan tarihi bina projenin fes edilmesiyle yine boşta kaldı. Binanın gelecekte ne yapılacağı ise henüz netlik kazanmazken Çorlulu vatandaşlar biran önce tarihi binanın değerlendirilmesini istiyor. 

İMDAT ŞAHİN