• Gazeteciler Ata'mızın Huzurunda
  • Gazeteciler Ata'mızın Huzurunda
  • Gazeteciler Ata'mızın Huzurunda
Çorlu Güncel

Gazeteciler Ata'mızın Huzurunda

  • 30 Kasım 2023
  • 323 Kez Okundu

Tekirdağ Batı Trakya Gazeteciler Derneği iki günlük Yunanistan ve Bulgaristan’ı kapsayan bir gezi düzenledi.

Dernek Başkanı Necmi Işıksal’ın büyük önem verdiği gezide gazeteciler Selanik’de Atatürk’ün doğduğu eve 24 Kasım günü ziyarette bulundular. 44 kişilik heyet ile Gazeteciler daha sonra Sofya’ya geçerek burayı ve Plovdiv’i gezme imkânı buldular.Gazetecilerin daha çok yer görerek vizyonel bakışlarını genişletmeleri gerektiğini savunan Başkan Necmi Işıksal, “Dernek olarak meslektaşlarımızla birlikte çeşitli etkinlikler yapmak ve onlara biraz olsun katkı sunmak bizleri çok mutlu ediyor. Dernekçilik kolay değil. Ama bu zorlukları da bütün meslektaşlarım ile birlikte aşıyoruz” dedi.

İlk Durak Kavala

Perşembe gecesi Tekirdağ’da yola çıkan Gazeteciler sabahın ilk ışıklarında Yunanistan’ın Kavala kentine geldiler. Kavala’nın meşhur börek ve çayı ile sabah kahvaltılarını yapan tur ekibi, panoramik bir şehir turunun ardından Selanik’e geçtiler.

Başöğretmen’in Huzurunda

Kavala’nın ardından ikinci durak ve gezinin esas amacı olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev ziyaret edildi. Müze olarak hizmet veren evin her katında ayrı bir tarihin yattığı ve ziyaretçi gazetecilerin hayranlıkla evi gezdiği görüldü. Atatürk’ün evi ziyaret edildikten sonra kısa bir kent gezisi yapıldı.

Federasyondan Katılım

Türkiye Gazeteciler Federasyon Başkanı Yılmaz Karaca, Onursal Başkan ve önceki dönem CHP Milletvekili Atilla Serter, Kardeş Dernek Başkanı Kaya Tepe, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Federasyon Başkan yardımcılarından oluşan 10 kişilik misafir heyette Batı Trakya Gazeteciler Derneği’nin iki günlük gezisine katıldı.

Bulgaristan’ın İki Farklı Yönü

Selanik gezisinin ardından gazeteciler konaklayacakları Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya geçti. Burada konakladıkları otelde akşam yemeği ile birlikte gazeteciler birbirleri ile istişare etme imkânı da buldular ve daha sonra sabahın ilk saatlerinde ise Sofya kentini gezdiler. Daha çok Rus mimarisi ve Kominizim dönemine ait binaların bulunduğu başkentte gazeteciler yılın ilk kar yağışını da burada gördüler. Karlı bir Sofya gününde yapılan gezinin ardından kendini günümüz çağına taşımış Osmanlı eserlerinin de hakim olduğu modern görünümü ile turistlerin ilgisini çeken Plovdiv’e geçildi. Gazeteciler Türkçe adıyla Filipe’de (Plovdiv) bol bol alışveriş yaparak kentin neredeyse her tarafını gezme imkanı buldular.

Batı Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Necmi Işıksal, “Bizler sürekli bu tür etkinlikleri yapacağız. Bundan sonraki yurt dışı planımızda Mimarisi ve Tuna Nehri’nin iki yakasına kurulan ve insanları kendine hayran bırakan Budapeşte kenti var. Yani Macaristan gezimizi şimdiden planlamaya başladık. Bunun yanı sıra gezi programlarımız içinde Karadeniz gezisi de olacak. Buradaki birçok arkadaşımın Karadeniz’i de görmek istiyor. Tabi yaptığımız etkinlikler sadece gezilerle sınırlı değil. Eğitim programları ile de yakında çalışmalarımıza başlıyoruz” dedi.

Başkan Işıksal ayrıca gezide katkı veren sponsorlara da ayrıca teşekkür etti.