• Restore Edilmeyecekse Neden Etrafı Çevrildi?
  • Restore Edilmeyecekse Neden Etrafı Çevrildi?
Çorlu Güncel

Restore Edilmeyecekse Neden Etrafı Çevrildi?

  • 21 Kasım 2023
  • 220 Kez Okundu

Geçtiğimiz yıl etrafı çevrilen ve Balkan Kültür Evi yapılması planlanan tarihi ahşap evle ilgili hala bir adım atılmadı.

Çorlu’da Cemaliye Mahallesi Şehit Astsubay Arif Çekiççioğlu Sokak üzerinde bulunan tarihi ahşap evin Balkan Kültür Evi yapılması planlanıyordu. Çorlu Belediyesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile restore edilmesi düşünülen Balkan Kültür Evi geçtiğimiz aylarda yanmıştı. Yandıktan sonra hiçbir girişimde bulunulmayan Balkan Kültür Evi’nin ne olacağı ise merak konusu oldu. Geçtiğimiz yıl etrafı çevrilen ahşap evle ilgili hiçbir çalışmanın başlamaması vatandaşların tepkisine neden oldu. Vatandaşlar madem restore edilmeyecekti etrafı neden çevrildi diyerek tepkilerini dile getirdi. 

ÇORLU BELEDİYESİ VE TBB İŞBİRLİĞİ İLE YAPILACAKTI 

Çorlu Belediyesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile restore edilmesi düşünülen Balkan Evi’ geçtiğimiz aylarda yanmıştı. Cemaliye Mahallesi Şehit Astsubay Arif Çekiççioğlu Sokak’ta bulunan 150 yıllık tarihi bina restore edilerek Balkan Evi yapılması planlanıyordu. 8 Şubat tarihinde yandaki metruk binada çıkan yangın Balkan Evi olacak ahşap binaya da zarar verdi. Çorlu Belediyesi Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne binada çıkan yangını bildirdi. 

BALKAN KÜLTÜR EVİ OLACAKTI 

Tarihi Çorlu Evi’nin hemen yanında yer alan tarihi bina Geç Osmanlı Mimari özellikleri taşıyor. Tuğla üzerine cumbalı ahşap yapıdan oluşan bina için restorasyon hazırlıkları başlamıştı. Genç Osmanlı Dönemi klasik yapı sitili olan binanın alt tarafı tuğla ile örülü üst tarafı ise cumbalı ahşap yapıdan oluşuyor. Cemaliye Mahallesi’nde yer alan tarihi bina Balkan Kültür Evi olarak hizmet vermesi bekleniyordu. Ama aylardır binada hiçbir çalışmanın yapılmaması tepkileri de beraberinde getirdi.

YANGIN BİNANIN BELLİ BÖLÜMLERİNE ZARAR VERDİ 

2023 yılının Şubat Ayı’nda meydana gelen yangın sonrasında ahşap binanın belli bölümleri zarar gördü. Balkan Kültür Evi’nin yanında yer alan metruk binada yangın çıkmış yangın Balkan Evi’ne de zarar vermişti. Madde bağımlısı iki gencin gece geç saatlerde metruk binaya girmesi ve ateş yakması sonucu sabaha karşı binalarda yangın meydana gelmiş itfaiye ekipleri yangına müdahale ederek yangını söndürmüştü. Metruk binada çıkan yangın iki kişinin de ölümüne sebebiyet vermişti. Yangın sonrasında Balkan Evi’nin de belli bölümleri yanarak bina zarar görmüştü. 

PROJELER NEDEN YARIM BIRAKILIYOR?

2022 yılı içerisinde etrafı çevrilen tarihi ahşap binayla ilgili aylar geçmesine rağmen hiçbir adım atılmıyor. Tarihi Çorlu Evi ile birlikte turistlerin gezmesi için yapılacak olan Balkan Kültür Evi’yle ilgili hiçbir adımın atılmaması tepkilere neden oluyor. Biran önce binayla ilgili çalışma başlatılmasını isteyen Çorlulu vatandaşlar projelerin yarım kalmamasını istedi. 

İMDAT ŞAHİN