• Menekşe Kadın Eğitim Merkezi Açıldı
  • Menekşe Kadın Eğitim Merkezi Açıldı
  • Menekşe Kadın Eğitim Merkezi Açıldı
Çorlu Güncel

Menekşe Kadın Eğitim Merkezi Açıldı

  • 07 Kasım 2023
  • 326 Kez Okundu

Çorlu Belediyesi tarafından hayata geçirilen Menekşe Kadın Eğitim Merkezi’nin, Şehit Sedat Uysalcan Parkı'nda açılışı yapıldı.

Muhittin Mahallesi Şehit Sedat Uysalcan Parkı’nda kadınlara yönelik açılan Menekşe Kadın Eğitim Merkezi’nin açılışına yoğun katılım oldu. Başta Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt olmak üzere, CHP Çorlu İlçe Başkanı Cüneyt Akar, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar ve STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kadınların eğitim ve kültür faaliyetlerini yapabileceği bir Menekşe Kadın Eğitim Merkezi açılışında konuşan Başkan Sarıkurt, kadınların toplumdaki öneminden bahsederek, eğitim merkezinin hayırlı olmasını temenni etti. 

MENEKŞE İSMİNİ MUHTAR ZÜHRECAN GÖZAYDIN VERDİ 

Çorlu Belediyesi tarafından açılışı yapılan Menekşe Kadın Eğitim Merkezi’nin ismini veren Muhittin Mahalle Muhtarı Zührecan Gözaydın bir konuşma yaptı: “Yeni oluşumlar her zaman insanı heyecanlandırır, bu da atıl binayı bu şekilde canlandırarak aynı zamanda isim annesi olarak bana bu hakkı bana verdiği için Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’a teşekkür ediyorum. Buradan çok güzel menekşelerimizin çıkacağına inanıyorum, çok güzel şeylerin olacağına inanıyorum” dedi. 

BU TESİS ASLINDA BAKIŞ AÇIMIZI İFADE EDİYOR 

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt yaptığı konuşmada: “Menekşe Eğitim Merkezi’mizin ismini muhtarımızın dediği gibi ya çiçek isimleri olsun dedi, hangi çiçek ismi olsun dedik, menekşe olsun dedi, Menekşe Kadın Eğitim Merkezi olarak isimlendirdik. Tüm kadınlarımız için bu alanın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tabi çok büyük bir tesis değil. Aslında bakış açımızı ifade ediyor, bu bir başlangıç bunun devamının da geliyor olması gerekiyor. Ben Çorlu gelişmiş hale getiren en önemli şey, kadınlarımızın erkeklerimizin beraberce bu şehirde çalışıyor üretiyor olmasıdır. Kadınlarımızın büyük bir özgüvenle muhtarlıklarımızda, odalarımızda, işletmelerde derneklerimizde faal bir görev alıyor olması” dedi.  

ATATÜRK’ÜN KADINLARA YÖNELİK SÖYLEDİĞİ SÖZLER BİZİM REHBERİMİZ

Konuşmasını sürdüren Başkan Sarıkurt, “Bugün Türkiye’miz İnsani Gelişime Vakfı’nın yayınladığı raporlarda Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri arasında yer alıyoruz. 60-70 tane ilçenin arasında, 1397 tane yaşam alanı var şehrimizde bakıyorum aslında bizi o noktaya taşıyan en önemli şey toplumsal eşitliğinde almış olduğumuz puanlar. Çorlu’yu tarif ederken, Cumhuriyetçi Atatürkçü diye tarif ediyoruz, Atatürk’ün kadınlarımıza yönelik olarak sözünü de buradan ifade etmek istiyorum: “Kadınların toplumsal kalkınmaya katkısının önemli olduğunu vurgularken, toplumu kalkındırmak istiyorsak izlememiz gereken daha emin daha etkili bir yol var, bu yol Türk kadınımızı çalışmalarımıza ortak etmek hayatımızı onunla birlikte yürütmek, kadını bilimsel toplumsal ekonomik hayatta erkeğin ortağı arkadaşı yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur” diyor. Ne kadar güzel söylüyor. Bu sözler de bizim rehberimiz” dedi. 

AÇTIĞIMIZ TESİSLERİ ANLAMLI KILAN ORALARA SAHİP ÇIKILMASIDIR

“Ne yazık 2022 yılında erkeklerin iş gücüne katılım oranı yüzde 72 seviyesindeyken, kadınların iş gücüne katılım oranı sadece yüzde 36 bu istatistik veri Türkiye’deki cinsiyet eşitsizliğinin iş gücü piyasasında ne kadar belirgin olarak gözüktüğünü bir kez daha bizlere gösteriyor” diyen Başkan Sarıkurt konuşmasını sürdürdü: “Dolayısıyla bu alanda çok daha fazla çalışmamız gerektiğini de ifade ediyor. Bu tesis beraberce hayal ettiğimiz bir tesis. Bu tesis çok büyük değil ama bir düşüncenin bir yolun göstergesi. Bundan sonra yapacaklarımızı ifade etmesi açısından önemli. Açtığımız tesisleri anlamlı kılan bu tesislere sahip çıkılması buralarda fikirler üretilmesidir” dedi. 

İMDAT ŞAHİN