• Nkü Hala Neyi Bekliyor!
  • Nkü Hala Neyi Bekliyor!
  • Nkü Hala Neyi Bekliyor!
Çorlu Güncel

Nkü Hala Neyi Bekliyor!

  • 06 Kasım 2023
  • 736 Kez Okundu

Namık Kemal Üniversitesine tahsisli olan tarihi bina Mesleki Eğitim Merkezi yapılacağı duyurulmuştu. Defalarca ihalesi iptal edilen tarihi bina yıllardır restore edilmeyi bekliyor.

Uzun yıllar Ağır Ceza Mahkemesi olarak kullanılan tarihi bina ağır ceza mahkemesinin taşınmasıyla birlikte atıl kaldı. Şehrin merkezinde atıl olarak bekletilen bina Mesleki Eğitim Merkezi olması için Namık Kemal Üniversitesi, Çorlu TSO, Çerkezköy TSO ve TÜGVA arasında protokol imzalanmıştı. Yıllardır atıl bekleyen tarihi bina birçok kez ihaleye çıktı ama bütçelerin yetersiz olması nedeniyle ihaleye giren firma olmadı. Tarihi binayla ilgili 21 Haziran 2023 tarihinde Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin “yakın süreçte orada tadilata başlayacağız, hiçbir sıkıntı yok” demişti. Üzerinden aylar geçmesine rağmen her hangi bir çalışma başlamadı. . 

UZUN YILLARDIR ATIL BEKLİYOR 

Uzun yıllar Ağır Ceza Mahkemesi olarak kullanılan tarihi bina ağır ceza mahkemesinin taşınmasıyla birlikte atıl kaldı. Şehrin merkezinde atıl olarak bekletilen bina Mesleki Eğitim Merkezi olması için Namık Kemal Üniversitesi, Çorlu TSO, Çerkezköy TSO ve TÜGVA arasında protokol imzalanmıştı. Yıllardır atıl bekleyen tarihi bina birçok kez ihaleye çıktı ama bütçelerin yetersiz olması nedeniyle ihaleye giren firma olmadı. Geçtiğimiz günlerde tekrar ihaleye çıkan tarihi binanın ihalesi yine iptal olmuştu. 

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ OLMASI PLANLANIYOR

Namık Kemal Üniversitesi tarafından kullanılacak olan binada 4 atölyede işsiz gençlere eğitimler verilerek gençlerin iş bulması amaçlanıyor. Burada eğitim alan geçlerin iş bulması için çaba sarf edilecek. Namık Kemal Üniversitesinin paydaşları olan Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklaşa çalışmalar yürütülecek. En az lise mezunu olan, ön lisans ve lisan öğrencisi gençler burada pratik eğitimler alabilecekler. Mesleki Eğitim Merkezi’nde CNC, talaşlı imalat ve makine bakım, mekatronik ve otomasyon, teknoloji ve tasarım atölyeleri ve icathane yer alacak. Mesleki Eğitim Merkezi olması beklenen bina için vatandaşlar biran önce harekete geçilmesini istiyor.

REKTÖR ŞAHİN “BAŞLAYACAĞIZ” DEMİŞTİ ÜZERİNDEN 5 AY GEÇTİ 

Avrupa Yakası Gazetesi olarak 21 Haziran 2023 tarihinde Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin’e binanın durumuyla ilgili soru sormuştu. Şahin o tarihte verdiği cevapta;  “Orasıyla ilgili ihaleye çıktık, şöyle bilindiği üzere bizlerde bütçelerin açılması gerekiyor, dolayısıyla bütçeler açıldı, dolayısıyla Trakya Kalkınma Ajansı Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ve bizlerle protokol imzalandı yakın süreçte orada tadilata başlayacağız, hiçbir sıkıntı yok onunla alakalı” ifadelerini kullanmıştı. Üzerinden 5 ay gibi bir süre geçmesine rağmen binayla ilgili hiçbir gelişme olmadı. 

BİR TÜRLÜ İHALESİ YAPILAMADI 

Namık Kemal Üniversitesine tahsisli olan tarihi binanın restorasyonu için 4 kez ihaleye çıkıldı, ihale bedeli düşük olması sebebiyle hiçbir firma ihaleye girmedi. Yılladır atıl bekleyen tarihi binanın vatandaşlar biran önce kullanıma sunulmasını istiyor. 

İMDAT ŞAHİN