• Şehidin Mezar Taşı Hala Konulmadı
  • Şehidin Mezar Taşı Hala Konulmadı
Çorlu Güncel

Şehidin Mezar Taşı Hala Konulmadı

  • 04 Kasım 2023
  • 258 Kez Okundu

Hıdırağa Mahallesi Salhane Sokak Sebze Hali karşısında bulunan Şehit Hüseyin Gazi’nin mezarı geçtiğimiz yıl Kasım Ayı’nda yapılmıştı. Şehidin hikayesinin yazılı olduğu mezar taşı ise mezarın başına hala konulmadı.

Geçtiğimiz yıl Şehit Hüseyin Gazi’nin mezarının bakımsız olması ve mezar taşının yerlerde kırık bir şekilde durmasını gazetemiz gündeme taşımış daha sonra yetkililer duruma müdahale ederek mezar yapılmıştı. Çorlu Kalesi’nin olduğu yerde 1359 yılında Bizans’a karşı savaşırken şehit düşen Hüseyin Gazi’nin mezarı haberimizin ardından yapıldı. Mezar taşının da konulması beklenirken bir yıldır mezar taşının konulmaması tepilere neden oluyor. 

MEZAR TAŞINDA ŞEHİDİN HİKÂYESİ YAZIYORDU

Başını vermeyen şehit Hüseyin Gazi’nin hikayesinin anlatıldığı mezar taşı bir daha konulmadı. Konulmayan mezar taşında  “Başını Vermeyen Şehit Hüseyin Baba Efsanesi başlığıyla Çorlu’nun Osmanlı Türkleri tarafından fethi Osmanlı Sultanı Gazi Murat Bey’in şehzadeliği zamanında gerçekleşmiştir. Tarihen 1358-1359 yılları arasında bugün harap vaziyetteki Çorlu Kalesi civarında yapılan savaşlarda Türk Ordusu’nun kahraman askerlerinden biri olan Gazi, Bizans birliklerine karşı savaşmaktadır. Çorlu Çarşısında Tonguçlar Binası’nın arkasında dövüşürken kolunu kaybeden Hüseyin Gazi kılıcını diğer eline alıp Hıdırağa Mahallesi Şekerci Sokak hizasına geldiği vakit Hüseyin Gazi bugün Belediye Hal Binasının olduğu mevkye geldiği sırada düşmüş ve şehit olmuştur. Rivayete göre Tonguçların arkasındaki isimsiz ve taşsız kabirde kolu, şekerci sokaktaki kabirde başı, belediye hal binası önündeki kabirde ise gövdesi gömülüdür. 1958’den beri başını vermeyen Şehit Hüseyin Baba Efsanesi dillerde dolaşmaktadır” ifadeleri yer alıyor.

BİR YILDIR MEZAR TAŞININ KONULMASI BEKLENİYOR 

2022 yılının Kasım Ayı’nda şehit Hüseyin Gazi’nin mezarı Çorlu Belediyesi tarafından yapılmıştı. Şehidin mezarı yapılmasına rağmen hikayesinin yazılı olduğu mezar taşı ise konulmadı. Konuyla ilgili konuşan Çorlulu vatandaşlar, “Mezar geçtiğimiz yıl yapıldı ama şehidin hikayesinin yazılı olduğu mezar taşı maalesef konulmadı. Daha önce mezar taşı yerde kırık bir vaziyette duruyordu, sonra mezar tekrar yapıldı ama maalesef mezar taşı yapılıp mezara konulmadı” dedi. 

İMDAT ŞAHİN