• “İnşaat Sektörü Yüzde 50 Daraldı”
  • “İnşaat Sektörü Yüzde 50 Daraldı”
  • “İnşaat Sektörü Yüzde 50 Daraldı”
Çorlu Güncel

“İnşaat Sektörü Yüzde 50 Daraldı”

  • 04 Kasım 2023
  • 851 Kez Okundu

Çorlu’da ve İzmir’de birçok başarılı projeye imza atan Bilgin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Üzüm, inşaat sektöründeki son durumu gazetemize değerlendirdi.

Ekonomide yaşanan sorunlar nedeniyle girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu belirten Bilgin Üzüm banka kredilerinde yaşanan zorluklar nedeniyle gayrimenkul satışlarının azaldığına dikkat çekti. Gayrimenkul fiyatlarının aşağı doğru indiğine dikkat çeken Bilgin Üzüm bir ay sonra fiyatların biraz daha düşeceğini daire alacakların, bu süreyi beklemelerini önerdi. İnşaat sektöründe yüzde 50’den fazla bir daralmanın olduğuna dikkat çeken Bilgin Üzüm, sektörü iyi bilenlerin ayakta kalabileceği bir dönemdeyiz dedi. İzmir’de villa projeleri yapan Bilgin Üzüm Çorlu’da da dükkan projelerine devam ediyor. 

KREDİLERİN ARTMASIYLA SATIŞLAR BIÇAK GİBİ KESİLDİ, NAKİDİ OLANLAR VEYA ARSA SATANLAR DAİRE ALABİLİYOR

İnşaat sektörüyle ilgili gazetemize konuşan Bilgin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Üzüm, “Son dönemde inşaat sektörü bir şok yaşadı, son iki senedir yarış atı gibi giden fiyatlar kredilerin artmasıyla birlikte satışları bıçak gibi kesti. Artan fiyatlara alışmış mütahitlerde bir anda müşteri gelmeyince şoka uğradı. Hem emlakçılar hem de mütahitler şok durumu yaşadılar. Şu anda çare arıyorlar. Maliyetler çok yüksek, satışlar durdu, çünkü insanlar kredi çekemiyor, krediye dayalı bir satış politikası olan bir ülkeyiz. Türkiye’de insanlar kredi çekmeden bir şey almıyor. Şu an belki yüzde 50’den fazla bir daralma var. Alanlarda arsa satıyorsa veya toplu bir parası varsa o şekilde alabiliyor. Toplu parası olan insanlar yani doları altını varsa onlarda geriye gitti. Altına ve dolara göre daire fiyatları iki kat daha fazla arttı. Daha önce de ben söylemiştim, daire alanlar kazançlı çıkacak diye. Çorlu’da iki artı bir daire fiyatları geçtiğimiz yıl 350 bin liraydı şu anda ortalama fiyat 2 milyon 750 bin lira. O zaman alanlar şu anda hazine bulmuş kadar şanslılar” dedi.  

BEN EV ALMAK İSTİYENLERE BİR AY DAHA BEKLEMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUM, FİYATLAR BİRAZ DAHA DÜŞECEK

Konuşmasını sürdüren Bilgin Üzüm, “Ben ev almak isteyenlere beklemelerini tavsiye ederim, ben mütahit olarak bunu söylüyorum en azından bir ay gibi bir süre beklemeleri lazım. Çünkü krediler durdu, daire fiyatlarında hafif bir gerileme var, ama ben daha fazla gerileme olacağını düşünüyorum. Neden çünkü satış yok, mecburen fiyatları biraz daha geriye çekme durumları olacaktır. Şu an bir inat var fiyat konusunda ama durum taze o yüzden böyle ileriki zamanlarda bu fiyatlar gerileyecektir. Bir aydan sonra aralığa doğru, aralık sonu gibi uygun fiyatlara daire insanlar bulabilir. Çorlu’da 2 artı 1’ler bazı bölgelerde 4,5-5 milyon ama satışlar 3 milyon 500 bine satılıyor. O ilanlarda gerilecektir. Çok yüksek fiyatlar var ama o fiyatlara satışlar olmuyor, ama normal fiyatta olanlar satılıyor. O yüksek fiyatlı olanlarda normal fiyatlara gelince sektörde bir ucuzlama olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

SEKTÖRÜ İYİ BİLİRSEN İNŞAAT YAPMAYA DEVAM EDERSİN, BİLMEZSEN İŞİN ZOR

“Ben Çorlu ve İzmir’de iş yapıyorum, bu iki şehir üzerinden örnek vermek istiyorum” diyen Bilgin Üzüm, “Çorlu’ya İstanbul’dan bir göç var. Küçük sanayi geliyor, şu an mesela Çorlu’da dükkan yapıyoruz, talep çok büyük, daire yapıyorduk, dükkana döndük. Dükkandan kar edebiliyoruz talep var, Çorlu özelinde bu şekilde ayakta kalıyoruz, İzmir’de turizm bölgesi, fiyatlar Çeşmede uçtu inanılmaz yerlere geldi. En ucuz otel Çeşme’de günde 5 bin lira, normal 5 yıldızlı otelde kalmak isteyenler günlük 15 bin lira veriyor. Böyle olunca insanlar yurt dışına yöneldi, yurt dışında tatil yapmaya başladı. Maldivler, İspanya, Portekiz Türkiye’den ucuz. Yunanistan çok çok ucuz. Böyle olunca Çeşme’de insanlar küsünce fiyatlar aşağı indi fiyatlar aşağı inince bizde arsa aldık. Sonuçta burası Çeşme, burası da Türkiye’nin Maldivleri ilerde mutlaka prim yapacağı için orayı tercih ettik. Arsa fiyatları uygun olunca arsa alıp villa projesi yapıyoruz. Biz lokal olarak duruma göre hareket ederek ayakta durabiliyoruz. Ama bunun tersini yaparsan ayakta duramazsın. Şu anda daireler bir artı bire dönüyor, siz 3 artı 1, 4 artı 1 yaparsan satamazsın. Bunun gibi 1 artı 1 yaparsan peynir ekmek gibi satarsın, 2 milyon sınır olmuş insanlara altına satarsan daire satabilirsin ama üzerine çıkınca zor satarsın. İnşaat sektöründe ana göre hareket etmek lazım. düne göre değil, ana göre hareket ederseniz sektörde ayakta kalırsınız” dedi. 

DAİRE SATIŞLARI AZALINCA, KİRA FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK

Kira fiyatlarının artacağını belirten Bilgin Üzüm, “İnşaat sektöründe girdi maliyetleri aynı hızla artmaya devam ediyor. Hiç değişmiyor, bu hafta mobilyacıyla görüştük, MDF’ye yine yüzde 15 zam geliyormuş. Malzeme fiyatları artamaya devam ediyor, bu da sektörü çok olumsuz etkiliyor. Malzeme fiyatları artıp daire satışları olmayınca bu tabiki sektörü olumsuz etkiliyor. Bu dönem mantıklı yatırım yapanlar kazanabilirler. Ben bir ay daha beklenmesinin tavsiye ederim. Biraz daha fiyatlar normale inecektir. Kira fiyatları artmaya devam edecek, insanlar daire alamayınca kiralık dairede oturacak, bu da kiraların artmasına neden olacak. Bu arz talep işi” ifadelerini kullandı. 

İMDAT ŞAHİN