Çorlu Güncel

10 Bin Metal İşçisi Mess Ile Anlaşmayı İmzaladı

  • 03 Şubat 2020
  • 2529 Kez Okundu
  • 10 Bin Metal İşçisi Mess Ile Anlaşmayı İmzaladı
  • 10 Bin Metal İşçisi Mess Ile Anlaşmayı İmzaladı

Türk Metal Sendikası’nın ardından Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile 10 bin üyesi olan Birleşik Metal İş Sendikasıda anlaşmaya vardı.


Geçtiğimiz günlerde Türk Metal Sendikası MESS ile anlaşmaya varmıştı. Birleşik Metal İş Sendikası üyeleri grup toplu iş sözleşmemesini imzalamayarak grev aşamasına gelmişti. Sendika 5 Şubatta grev kararı almıştı. Grev hazırlıklarının yapıldığı aşamada Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı devreye girerek sendika ile MESS’e arabuluculuk yaptı. Tekrar bir araya gelen taraflar bu sefer masadan anlaşma ile kalktı. 
BAKANLIK DEVREYE GİREREK MESS İLE TEKRAR GÖRÜŞÜLDÜ 
Konuyla ilgili gazetemize konuşan Birleşik Metal İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Beyhan Vatansever, “Sendikamızla MESS arasında sürmekte olan 2019-2021 dönemi grup toplu iş sözleşmesinde grev aşamasına gelinmiş ve Sendikamız 5 Şubat 2020 günü uygulanmak üzere grev kararı almıştı. Grev hazırlıklarının yapıldığı bu aşamada, sorunun çözümünü sağlamak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı devreye girmiş ve Sendikamızla MESS arasında arabuluculuk yapmak üzere 2 Şubat 2020 günü Sendikamızı Bakanlığa davet etmiştir. Sendikamız da bu davet üzerine Bakanlığa gelerek görüşmede bulunmuştur. Bu görüşmede grup toplu sözleşmesi imzalanmıştır” dedi. 
 İLK ALTI AY İÇİN YÜZDE 18,50 ORANINDA ZAM ALINDI 
“MESS’le anlaşmazlık konuları arasında bulunan, MESS’in sözleşmenin 3 yıl olması talebi başta olmak üzere, kazanılmış hakları geriye götürmeyi hedefleyen ve esneklik içeren talepleri bulunmaktaydı” diyen Birleşik Metal İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Beyhan Vatansever, “MESS, tüm bu taleplerini geri çekmiştir. Ücret zamlarında gelinen durum şöyledir. 1. Altı ay için ücret zammı ortalama yüzde 17.3’dür. Sosyal haklarla birlikte ilk 6 aylık artış yüzde 18,50 olmuştur. İkinci 6 aylık dönemde (1 Mart 2020 tarihinde) ücretler yüzde 6 oranında artacaktır. Bu oranın enflasyon oranının altında kalması durumunda enflasyon oranında artış yapılacaktır. Sosyal haklara ise, yıllık yüzde 20 artış yapılacaktır. Sosyal hakların ikinci yıl artış oranı yıllık enflasyon oranında olacaktır. Bakanlıkta yapılan toplantıda taraflar, bundan sonraki dönemde de uyumlu bir çalışma ilişkisinin sürdürülmesinin yararlı olacaklarını belirtmişlerdir. Bu gelişmenin ortaya çıkmasına aracılık eden Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına teşekkür ederiz” dedi. 
BU BAŞARI, METAL İŞÇİLERİNİN KARARLILIĞI VE MÜCADELESİ İLE KAZANILMIŞTIR
“Sendikamız, her zaman metal işçilerinin ve üyelerinin hak ve çıkarlarını koruma ve geliştirme konusunda, üyelerinin taleplerini, hassasiyetini ve duyarlılığını esas almıştır” diyen Vatansever konuşmasını sürdürdü: “Bu temel politikası, bu sözleşme döneminde de hayata geçirilmiş, sözleşme görüşmelerinin tüm aşamalarında üyelerimiz bilgilendirilmiş ve tüm kararlar ilgili organlarımızın onayları alınarak verilmiştir. Bakanlıkta yapılan bugünkü görüşmelerde de ortaya çıkan gelişmeler, şube başkanlarımız ve işyeri temsilcilerimiz aracılığı ile üyelerimize yansıtılmış, üyelerimizin bilgi, onay ve talepleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmıştır. Ortaya çıkan bu başarı, metal işçilerinin kararlılığı ve mücadelesi ile kazanılmıştır. Bu başarı, farklı sendikaların ve üyelerinin işverenler karşısındaki birlikteliği ve ortak davranışı ile sağlanmıştır. Grup toplu iş sözleşmesinin tüm işçi sınıfına ve metal işçilerine hayırlı olmasını diliyoruz” dedi. 
İMDAT ŞAHİN