• Vatandaş En Çok Alacağını Rehin Gösterdi
Ekonomi

Vatandaş En Çok Alacağını Rehin Gösterdi

  • 19 Eylül 2017
  • 23420 Kez Okundu

Taşınır Rehni Sicili kayıtlarına göre, bu yıl taşınır rehin sistemiyle 5 bin 828 sözleşme imzalanırken, vatandaş kredi çekebilmek için en çok alacaklarını rehin gösterdi.

Taşınır Rehni Sicili (TARES) sistemiyle bu yıl 5 bin 828 sözleşme imzalanırken, vatandaş kredi çekebilmek için en çok alacaklarını rehin gösterdi. 

Türkiye Noterler Birliği (TNB) Başkanı Yunus Tutar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 1 Ocak itibarıyla başlatılan taşınır rehni uygulamasıyla ilgili soruları yanıtladı.

Kredi kullanmak için gereken tüm rehin kayıt işlemlerinin TARES sistemiyle noterler tarafından yapıldığını anımsatan Tutar, malını, tarımsal ürününü ya da hayvanını rehin göstererek kredi temin etmek isteyenlerin, öncelikle bir finans kuruluşuna giderek kredi işlemi başlatması gerektiğini kaydetti.

Tutar, teminat gösterilecek varlıkların banka tarafından kontrol edilmesi ve kredi miktarında mutabık kalınmasının ardından banka şubesinden TARES'e girilerek sözleşme metninin doldurulması işleminin yapıldığını aktardı.

Sistemin çok basit işlediğine işaret eden Tutar, "TARES size bir numara verecek. Taraflar, bu numara ile en yakın notere giderek sözleşme çıktısını imzalayacak. Böylece o rehin sözleşmesi sicile kaydedilmiş olacak." dedi.

Finans kuruluşlarıyla entegrasyon

Tutar, tarafların elektronik imzası varsa TARES'te oluşturulan sözleşmenin notere gitmeye gerek kalmadan imzalanıp sicilde kaydedilebileceğini dile getirerek, çalışmaların kapsamının genişletileceğini ve yakın zamanda finans kuruluşlarıyla da entegrasyonun hedeflendiğini bildirdi. 

Tutar, sistemin, küçük işletmeler, çiftçi ve esnafın finansal ihtiyaçlarını kolay karşılaması için getirildiğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık kredi alırken işletmenin tamamının teminat gösterilmesi gerekmiyor. Ticari hatlar ve plakalar, stok mallar, fikri ve sınai mülkiyet hakları, sarf malzemeleri, kira gelirleri ve ticari projeler de rehin gösterilebiliyor. Özellikle son dönemde ticari hat ve ticari plakada da yoğun rehin işlemi yaşanıyor." 

En fazla alacaklar rehin verildi

Rehin verilen varlık türlerinin dağılımında, 454 bin 77 adetle ilk sırada alacaklar yer aldı. Vatandaşlar, kredi çekebilmek için tahsil etmeyi beklediği alacağını rehin verdi.

Alacakları, 37 bin 133 ile makine ve teçhizatlar, 10 bin 948 ile stoklar izledi.

Bunun yanında, 4 bin 630 hayvan varlığı rehnedilirken, ticari plaka ve ticari hatta da 3 bin 975 adet rehin işlemi yapıldı.