• Taşınma İşlemi Eylül Ayına Kaldı
  • Taşınma İşlemi Eylül Ayına Kaldı
Çorlu Güncel

Taşınma İşlemi Eylül Ayına Kaldı

  • 03 Haziran 2024
  • 974 Kez Okundu

Türkgücü Yolu üzerine taşınması planlanan Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde inşaat çalışmaları hızla devam ederken, fakültenin 2024-2025 sezonunda açılması bekleniyor.

Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı verilmişti. Fakülte Türkgücü Yolu üzerindeki yeni yerine taşınması planlanıyor, çalışmaların uzaması nedeniyle bu dönem öğrenciler taşınamayacak. Öğrenciler yıkım kararı verilen eski binada eğitim görmeye devam etti. Türkgücü Yoluna taşınması planlanan fakültenin Eylül Ayı’nda taşınması bekleniyor. 

FAKÜLTENİN ÇORLUDA KALMASI İÇİN BÜYÜK ÇABA HARCANMIŞTI

Çorlu Mühendislik Fakültesi’nin Süleymanpaşa taşınmaması için hem AK Parti Tekirdağ Milletvekili Gökhan Diktaş hem de mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Tecer büyük uğraş verdi. Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı verilen Mühendislik Fakültesi’ne yer bulunamasaydı, Süleymanpaşa’daki Namık Kemal Üniversitesi’nde ki binalardan birine taşınması gündeme gelmişti. O günden itibaren hem Prof. Dr. Lokman Tecer hem de AK Parti Tekirdağ Milletvekili Gökhan Diktaş fakülteye Çorlu’dan yer bulmak için büyük çaba harcadılar. En sonunda Türkgücü Yolu üzerinde 14 bin metrekare kapalı alana sahip bir yer bulundu, kira sözleşmesi imzalandı ve Mühendislik Fakültesi Çorlu’da kaldı. Türgücü Yolu üzerindeki binada tadilat çalışmaları başladı, 2’inci dönem taşınması planlanıyordu çalışmaların uzaması nedeniyle mühendislik fakültesi bu dönem de taşınamayacak. 

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DEPREME DAYANIKLI OLMADIĞI İÇİN YIKIM KARARI VERİLMİŞTİ 

Çerkezköy Yolu üzerinde bulunan Çorlu Mühendislik Fakültesi’nin ana binası depreme dayanıklı olmadığı için yıkım kararı verilmişti. Binanın deprem analizleri yapıldı, analiz sonucu bina depreme dayanıklı olmadığı için yıkım kararı verildi. Yıkım kararı verilen Mühendislik Fakültesi’nin taşınması gündeme geldi. Türgücü Yolu’nda Demir Gruba ait yeni yapılan projede binaların bir bölümü mühendislik fakültesine kiralandı.

2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNDE TAŞINMASI BEKLENİYOR

Türkgücü Yolu üzerine taşınması beklenen fakülte için kiralanan binadaki çalışmalar bitmeyince taşınma işi bu yıl yapılamadı. Kiralanan binadaki tadilat çalışmaları son hızıyla devam ederken yaz döneminde çalışmaların bitmesi bekleniyor. çalışmalar bittiği zaman mühendislik fakültesinin 20204-2025 eğitim öğretim yılında yeni yerinde açılması bekleniyor.

ÖĞRENCİLER ESKİ YERİNDE EĞİTİME DEVAM EDİYOR

Çorlu’da bulunan yaklaşık 4 bin öğrenci Çerkezköy Yolu üzerindeki bölgede eğitimine devam ediyor. Öğrenciler eğitim öğretimine devam etmesi için bölgede belli kolaylıklar sağlandı. Yurdun yemekhanesi öğrenciler açılarak öğrenciler ücretsiz servislerle yemekhanelere taşınıyor. Bunun dışında ek binada eğitim öğretim aksamadan devam ediyor. 

 

İMDAT ŞAHİN