• Ergene'nin Düşman İşgalinden Kurtarılışı Kutlandı
  • Ergene'nin Düşman İşgalinden Kurtarılışı Kutlandı
  • Ergene'nin Düşman İşgalinden Kurtarılışı Kutlandı
Ergene

Ergene'nin Düşman İşgalinden Kurtarılışı Kutlandı

  • 02 Kasım 2023
  • 1344 Kez Okundu

1 Kasım Ergene’nin düşman işgalinden kurtarılışının 101. yıl dönümü Ergene’de düzenlenen tören ve programlarla kutlandı. 

Ergene’deki 1 Kasım kurtuluşunun ilk töreni Marmaracık Mahallesi’nde yer alan Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirildi. Ergene Belediye Başkanlığına ait çelengin Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı seslendirildi. 

Ergene Kaymakamı Kadir Duman, Ergene Garnizon Komutanı Piyade Albay Bülent Kasım, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, belediye başkan yardımcıları, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ve daire amirleri, muhtarlar, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenen törenin ardından Marmaracık Düğün Salonu’ndaki kutlama programına geçildi. 

Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın seslendirilmesi ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel yaptı. Başkan Yüksel, “Milli birlik ve beraberliğe eskisinden daha çok ihtiyacımız olan bu günlerde, bir önemli gün olan 1 Kasım Ergenenin düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yılının coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Milli bayramlarımızda olduğu kadar, 1. Dünya Savaşında Anadolu ve Trakya’nın dört bir yanında işgal edilen topraklarımızı Kurtuluş Savaşı neticesinde düşmanların elinden kurtardığımız günleri de yurdumuzun her yerinde coşku ile kurtuluş günü etkinliklerinde kutlamaktayız. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde topyekun yüce Türk milletinin irade ve kahramanlığı ile kurtuluş savaşı kazanılmış, bunun neticesinde 1 Kasım 1922 tarihinde işgalci Yunan ordusu Trakya’dan çekilmiştir. Ergene ilçemiz de yüzyıllardır olduğu gibi hak ettiği sahiplerine yüce Türk milletine geri kazandırılmıştır” dedi. 

Başkan Yüksel konuşmasını devamında ise; “Gerekli olmadıkça savaş bir insanlık suçudur diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün düsturu ile yurtta sulh cihanda sulh ilkesinde buluşarak Ergenemizde bizler de her işimizde barışçıl bir politika ve tutum izliyoruz. Bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev, destansı mücadeleler sonucunda bize emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve devrimlerini koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı uyanık olmaktır. Bu inançla yerel yönetimler olarak bizler de üzerimize düşen görevi yerine getirirken, Türkiye’nin dört bir yanından gelerek büyük bir mozaik oluşturan hemşehrilerimizle birlikte durmadan yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz. Milli duyguların yoğun olarak yaşandığı bugünlerde bir kez daha Ergenenin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılını kutluyorum. Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyorum” ifadelerine yer verdi.

Başkan Yüksel’in konuşmasının ardından öğrencilerin şiirler okuyarak halk oyunları gösterileri sunduğu programda öğretmenler korosu da müzik dinletisi sundu. 

GÖKHAN DUMAN