• Büyükşehir Belediyesi'nin Arı Yetiştiricilerine Desteği Sürüyor
  • Büyükşehir Belediyesi'nin Arı Yetiştiricilerine Desteği Sürüyor
  • Büyükşehir Belediyesi'nin Arı Yetiştiricilerine Desteği Sürüyor
  • Büyükşehir Belediyesi'nin Arı Yetiştiricilerine Desteği Sürüyor
Tekirdağ

Büyükşehir Belediyesi'nin Arı Yetiştiricilerine Desteği Sürüyor

  • 04 Ocak 2023
  • 3202 Kez Okundu

Tarım ve hayvancılık alanında Türkiye’deki diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak proje ve yatırımları hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Arı Keki Projesi ile 508 arı yetiştiricisine destek olacak.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından kış aylarının gelmesi ile birlikte arıların yeteri kadar beslenememesi sonucu yeteri kadar bal üretimi yapamayan arı yetiştiricilerine destek olmak amacıyla hayata geçirilen Arı Keki Desteği Projesi kapsamında, Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği ve Malkara-Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliğine üye olan, arıcılık işletmesine sahip olan toplam 508 kişiye 91 bin 440 kilo arı keki dağıtımı yapılacak.

Proje kapsamında Saray ilçesinde gerçekleştirilen Arı Keki Dağıtım töreninde konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Üretim maliyetlerinin katlanarak arttığı böyle bir dönemde üreticilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Arıcılık faaliyetleri yürüten üreticilerimizin temel gereksinimlerinden biri olan arı keklerini işletmelerimize destek olarak dağıtıyoruz. Bugün Saray-Kapaklı ve Çerkezköy ilçelerimizde Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği’ne üye 123 kişiye 22 bin 140 kilo arı keki dağıtımı gerçekleştirdik. Proje kapsamında il genelinde 508 kişiye 91 bin 440 kilo arı keki dağıtımı yapılacağız. 2015-2020 yılları arasında Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projemiz kapsamında 980 üreticimize toplam 22 bin 293 adet kovan dağıttık. Arı Keki Dağıtımımız ile üreticilerimize vermiş olduğumuz desteği daha ileri bir düzeye taşımış olduk. Hayata geçirmiş olduğumuz bu projeler arıcılık faaliyetlerin geliştirilmesine, üreticilerimize ek gelir imkânı elde edebilmelerine ve polinasyon yoluyla tarımsal üretimde verimlilik artışına katkı sağlanacaktır. Tarım ve hayvancılığı, Tekirdağ ekonomisinde her geçen yıl daha fazla cazibe kazanan bir ekonomik değer haline getirmek için çalışmaya devam edeceğiz”dedi.

Arı Keki Dağıtım Töreninde Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selman Aslantürk, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Fatih Bakanoğulları, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.