• Aşevi Yetkililerinden “Adak Ve Kurban Bağışı” Uyarısı
Çorlu Güncel

Aşevi Yetkililerinden “Adak Ve Kurban Bağışı” Uyarısı

  • 10 Kasım 2021
  • 433 Kez Okundu

Yılın 365 günü ihtiyaç sahibi vatandaşların evine sıcak yemek ulaştıran Çorlu Belediyesi Aşevi yetkilileri, aşevine yapılan adak ve kurban bağışları hakkında vatandaşları uyardı.

Çorlu Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü birimlerinden biri olan Çorlu Belediyesi Aşevi’ne adak ve kurban bağışında bulunmak isteyen iyiliksever vatandaşların bağışları aşa dönüşerek ihtiyaç sahibi ailelerin sofrasına ulaşıyor. Kurulduğu günden bu yana yaz kış demeden ihtiyaç sahiplerine el uzatan Çorlu Belediyesi Aşevi, bugüne kadar 2 milyon öğünü ihtiyaç sahiplerinin evlerine ulaştırdı. Yemeklerin hazırlanmasında Çorlu Belediyesi’nin yanı sıra hayırsever vatandaşların da katkısı bulunuyor. 

Hayvan Kesilmemiş Olarak Teslim Edilmeli

Aşevine yapılan bağışlar ile ilgili uyarıda bulunan aşevi yetkilileri bağışların geçerli olabilmesi amacıyla vatandaşlara çağrıda bulundu. Bağış yapacak kimsenin küpeli hayvanı kesim işlemi gerçekleşmemiş olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Mezbahası’na teslim etmesi gerekiyor. Vatandaşın mezbahaya hayvanı teslim etmesi ile birlikte yapacağı işlem de sona ermiş oluyor. Teslim alınan hayvan burada kontrolden geçirildikten sonra kesim işlemi gerçekleştiriliyor. Vatandaşların dışarıda kestirip getirdiği adak ve kurbanlar belediye yetkililerince sağlık kontrolleri yapılamadığı için ne yazık ki kabul edilemiyor.

İşlem Tamamlanınca Makbuz Vatandaşa Ulaştırılıyor

Aşevine yapılacak adak ve kurban bağışlarında küpeli hayvan olması ve bu hayvanların Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Mezbahası’nda kesilmiş olması gerekiyor. Çorlu Belediyesi Aşevi tarafından mezbaha kesim raporu ve mezbahanın soğutma sistemli aracı ile adak ve kurban bağışı teslim alınıyor. Kesilen hayvanın adak ve kurban bağışı olarak aşevine ulaşması ile bağış makbuzu hazırlanıyor ve hayırsever vatandaşa ulaştırılıyor. Arzu eden vatandaşlar Çorlu Belediye Başkanlığı Aşevi Bağış Hesabı’nın TR18 0001 5001 5800 7303 5629 17 no’lu IBAN numarasına nakdi bağışta da bulunabilir. 

“Kurallara Uymak Çok Önemli”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt sözlerine hayırsever vatandaşlarına teşekkür ederek; “Öncelikle Çorlulu hayırsever hemşerilerime teşekkür etmek istiyorum. Sizin katkılarınız ile her gün pek çok ailenin sofrasına sıcak yemek ulaşıyor. Belediyemize ve ihtiyaç sahibi ailelere vermiş olduğunuz destek büyük önem taşıyor. Fakat yetkililerimizin de uyarıda bulunduğu gibi hayvanın sağlık kontrollerinden geçirilmiş olması gerektiğinden hayvan kesilmeden evvel mezbahaya getirilmesi gerekiyor.  Bağış kurallara uygun olarak yapıldıktan sonra kesim işleminin ardından aşevimiz tarafından teslim alınıyor ve ihtiyaç sahibi ailelerin evinde sofrasında aşa dönüşüyor. Hayırsever hemşerilerimize katkıları dolayısıyla teşekkür ediyorum ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın her daim yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.