• Ergene'nin Kurtuluşunun 99. Yılı Kutlandı
  • Ergene'nin Kurtuluşunun 99. Yılı Kutlandı
  • Ergene'nin Kurtuluşunun 99. Yılı Kutlandı
  • Ergene'nin Kurtuluşunun 99. Yılı Kutlandı
  • Ergene'nin Kurtuluşunun 99. Yılı Kutlandı
Ergene

Ergene'nin Kurtuluşunun 99. Yılı Kutlandı

  • 01 Kasım 2021
  • 564 Kez Okundu

Ergene ilçesinden düşman işgalinden kurtarılışının 99. Yıldönümü Marmaracık Mahallesi’nde yer alan Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ve Marmaracık Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen gösterilerle kutlandı.


 
 
Ergene Demokrasi Meydanı’nda yer alan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel’in anıta çelenk sunması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel gerçekleştirdi. 
 
Ergene’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılını en içten dileklerimle kutluyorum diyen Başkan Yüksel, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanın dört bir yanında emperyalist güçler tarafından işgal edilen topraklarda kurtuluş mücadelesini başlatan milletimizin kahraman evlatları sayesinde birçok toprağımız düşman işgalinden kurtarılmıştır. Bizlere bu aziz vatanı emanet eden atalarımızın bedelini canıyla ödediği bağımsızlık mücadelesinin üzerinden yüz yıla yakın zaman geçmiştir. Biz yerel yöneticiler başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızla el ele vererek alacağımız en büyük sorumluluk, geçmişten aldığımız dersler ile çocuklarımıza ilelebet payidar kalacak Türkiye Cumhuriyetini emanet etmek olacaktır” dedi.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi: “Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır” ilkesiyle bizler de Ergenemize en iyi şekilde hizmet ederek gençlerimize hür ve bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti bırakmanın gayreti içerisindeyiz diyen Başkan Yüksel, “Türk evladı her daim bu bilinçle geçmişte yaşanan elim olaylar olduğu kadar, zaferlerine de sahip çıkmalı ve geleceğe umutla bakmalıdır. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, çağdaş bir Türkiye hedefine yürürken 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı akabinde kutladığımız Ergene’nin kurtuluş gününde de bir kez daha yinelemek isterim ki yolumuz Atatürk’ün yolu, cumhuriyet yoludur. Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Ergene’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılını en içten dileklerimle kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere memleketimizin kurtuluşu için canlarını feda eden kahraman vatan evlatlarını rahmet ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu. 
 
Demokrasi Meydanı’ndaki törene Ergene Kaymakamı Mehmet Emin Taşçı, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Ergene Garnizon Komutanı Topçu Albay İlkay Günay, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Ergene İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Baturay Özgür Dehri, Ergene Belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, birim müdürleri, daire amirleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Marmaracık Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen programda ise Ergene Belediyesi Halk Oyunları ekibi ile Ergene Belediyesi Beren Bebek Çocuk Oyun Evi öğrencilerinin gösterileri sahnelenerek şiirler okundu.