• Çorlu Stk Platformu'ndan Sert Tepki
Çorlu Güncel

Çorlu Stk Platformu'ndan Sert Tepki

  • 13 Eylül 2021
  • 164 Kez Okundu

Çorlu Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Kurtuluş Ay, Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir kadına zincir vurularak tasvir edilmesine sert tepki gösterdi.

Yaptığı açıklamada Mehmet Akif Ersoy’un şiiriyle seslenen Kurtuluş Ay, “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım” diyerek Türk Kadını hiçbir dönemde zincire vurulmadığını belirtti. 
EDREMİT’TE SKANDAL BİR GÖSTERİYE İMZA ATILMIŞTIR
“Türk milletinin Kurtuluş Savaşı'nda verdiği mücadeleyi en güzel şekilde anlatan Mehmet Akif Ersoy'u, milli marşımızın muhtevasını tam olarak anlayamayan yahut anlamama konusunda büyük direnç gösterenler; varlığının devamını kendinden olmayanları aşağılayarak, ötekileştirerek sağlamaya çalışmaktadır” diyen Çorlu STK Platformu Başkanı Kurtuluş Ay “Kendi milletini aşağılamak uğruna da olsa bu 'çağ dışı' tutumdan vazgeçmemektedirler. Balıkesir'in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşu sebebiyle düzenlenen törende Türk kadınını mahkum edilmiş ve zincire vurulmuş olarak tasvir eden skandal bir gösteriye imza atılmıştır. Kurtuluş mücadelemiz Maraş'ta annelerimizin çarşafına uzatılan elin indirilmesi ile başlamışken, böyle bir gösterinin sunulması milletimizin sahip olduğu manevi değerleri yok saymaktır” dedi. 
TÜRK KADINI TARİHİN HİÇBİR DÖNEMİNDE ZİNCİRE VURULMAMIŞTIR
Açıklamanın devamında: “Türk kadını tarihin hiçbir döneminde mahkum olmamış, zincire vurulmamıştır. Özgürlüğünü korumak uğruna gözünü kırpmadan, canını hiçe sayarak cepheye yürümüş, esaret altında yaşamaktansa çocuğunun örtüsünü sırtladığı mermiye örtmüş, gerektiğinde canını vermiştir. Bizler biliyoruz ki bugün sahip olduğumuz hürriyeti Nene Hatunlara, Kara Fatmalara, Şerife bacılara borçluyuz. Çağdaşlığı; milletimizin özünde yer alan köklü kadim değerleri yok saymak, kadınların örtüsüne hakaret etmek, milletimizin maneviyatının reddetmek olarak kabul edenler, açıkça milletin birliğine ve dirliği ne düşmanlık etmektedir. Çorlu Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak kahraman kadınlarımızın yetişmesini sağlayan manevi değerlerimizi çiğnetmeyeceğimizi, çağdaşlık adına aziz milletimizin dinini, kadim değerlerini ve özünü kaybettirmeye çalışan, milletin birlik ve beraberliğini bozan bu hastalıklı zihniyetle olan mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi. 
İMDAT ŞAHİN