Çorlu Güncel

“Karanlığın Üzerine Kızlı Erkekli Yürüyeceğiz”

  • 14 Eylül 2018
  • 753 Kez Okundu
  • “Karanlığın Üzerine Kızlı Erkekli Yürüyeceğiz”
  • “Karanlığın Üzerine Kızlı Erkekli Yürüyeceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorlu Gençlik Kolları karma eğitim sisteminin sorgulanmasını eleştiren bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Bülent Karabudan, “Karanlığın üzerine kızlı erkekli yürüyeceğiz” dedi

CHP İlçe Başkanlığı’nda yapılan basın açıklamasına kadın kolları başkanı Havva Çolak’ta katıldı.  CHP Çorlu Gençlik Kolları Başkanı Bülent Karabudan, hükümetin eğitim sistemini eleştirdi. Karabudan, “ AKP, siyasal iktidarı boyunca gençliği; düşünmeyen, sorgulamayan ve memlekete karşı sorumluluğun en yüce erdemi olan politik katılımın karşısına, biatçı bir gençlik kültürü olarak kurguladı. Köy Enstitüleri’ni kapatan, zorunlu din derslerini topluma dayatan, vakıf, cemaat, dernek üçgeninde ensarcılığın ve dinci gericiliğin gençliğe dayatılmasının tarihsel referansı dünden bugüne aynı işbirlikçi gerici zihniyettir” dedi.

“HAREMLİK SELAMLIK UYGULAMASINA SOKULMAK İSTENİYOR”

Açıklamasına devam eden Karabudan, “AKP’nin 24 Haziran karşı devrimi, ilk icraatını 12 Eylül’ün darbeci paşaları gibi gençliğin politizasyonunun önüne engeller çıkararak gerçekleştirmek istemiştir. Mevcut tüketim kültürü ile Anadolu’nun erkek ve kadınlarının dişiyle, tırnağıyla savaşarak kazandığı aydınlanmacı bütün değer ve birikimler gençliğe yabancılaştırıldı. Siyasetin dönüştürücü ve Devrimci gücüne, doğa bilimlerinin ve felsefenin insanlığı daha ileri mevzilere taşıma iradesinin karşısına koyulan set, bugün açık açık kendini Karma Eğitim’in yeniden sorgulanması noktasına taşıdı. Evren’den Erdoğan’a emperyalist tüketim kültürünün içine hapsedilmeye çalışılan gençliğe son darbeyi, Cumhuriyet devrimlerinin kuşatılmamış son mevzilerine saldırılarak ulaşılmaya çalışılıyor. 2018-2019 eğitim yılına haremlik, selamlık uygulaması ile girilerek saray rejiminin yukarıdan aşağıya çürümüş bir toplum projesi yaratma heveslerini gençlik kursaklarında bırakmalı” dedi.

“BİLİMSEL VE LAİK EĞİTİM İSTİYORUZ”

“Bilimsel ve Laik eğitimin karşısına kümelenen bu gerici ittifakın toslayacağı duvarı, biz istibdat rejimine karşı tıbbiyeli İbrahim Temo’larla ördük. O duvarın harcı sağlam olduğu gibi suyunu da radikal aydınlanmacılıktan alır” diyen CHP Çorlu Gençlik Kolları Başkanı Bülent Karabudan, “ Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nden çıkıp Anadolu’nun yoksul köy çocuklarına harf devrimi öğretmeye giden Ayşe öğretmenlerin soluğu bu kavgadadır. Harun Karadeniz’in bilimsel, parasız ve laik eğitim mücadelesi uğruna; sağ kolunu omuzundan keserek, yurtseverlik borcunun diyeti olarak gericilerin üzerine fırlattığı bu mücadele de, bizim geri duracağımızı düşünenler çok büyük bir yanılgı içerisindedir. Karanlığınızın üzerine doğan aydınlığa kızlı, erkekli yürüyeceğiz” dedi.

İmdat Şahin