Çorlu Güncel

Seferberlikte 602 Öğrenci

  • 13 Nisan 2018
  • 449 Kez Okundu
  • Seferberlikte 602 Öğrenci
  • Seferberlikte 602 Öğrenci
  • Seferberlikte 602 Öğrenci
  • Seferberlikte 602 Öğrenci

Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde başlatılan Okuma Yazma Seferberliği’nde ilk dönem kurslarının tamamlanmasına birkaç hafta kaldı. Çorlu genelinde çoğunluğu kadınlardan oluşan 602 kişi kurslara kayıt yaptırarak okuma yazma öğrenmeye başladı.

YÜZDE 80’İ KADINLAR

Çorlu Halk Eğitim Müdürü Gürsan Çil, oluşturulan ekiplerin sokak sokak alan taraması yaparak okuma yazma bilmeyen vatandaşları tespit ederek kurslara yönlendirdiğini söyledi. Çil, Çorlu’yu 24 bölgeye ayırdıklarını, bu bölgelerdeki okullarda toplam 55 okuma yazma kursu açtıklarını açıkladı. 1 Şubatta açılan kurslarda şimdiye kadar 602 kursiyer kayıt yaptırdı. Bunların yüzde 80’den fazlası kadınlardan oluşuyor. Kursiyerlerin birçoğu okuma yazmaya başladı. Kursları başarıyla bitirenlere 11 Mayıs’ta törenle Okuryazarlık Belgesi verilecek.

DİPLOMA TÖRENİ 11 MAYISTA

Halk Eğitim Merkezi olarak, kursları mahallelere yakın olan okullarda açtıklarını belirten Çil, “Bizler de okuma yazması olmayan insanlarla irtibata geçip bunların evlerine en yakın olduğu yerde kurs açmaya çalışıyoruz. Bu insanları Halk Eğitim merkezine taşımıyoruz, yakınlarında hangi okul varsa o okulda kurs açmaya çalışıyoruz” dedi. Çil, kurslarla ilgili kitapların da MEB tarafından ücretsiz olarak verildiğini söyledi. Kursları bitirenler ikinci kademe kurslara da devam edip başarılı oldukları takdirde İlk Okul Diploması alacaklar.

YENİ KURSLAR AÇILACAK

Halk Eğitim Merkezi bünyesinde yaz tatilinde de yeni okuma yazma kursları açılacak. Kurslar eylülde de açılmaya devam edecek. Çil, vatandaşlara çağrı yaparak okuma yazma bilmeyen tanıdıklarını Halk Eğitim Merkezi’ne veya en yakın ilkokul müdürlüklerine bildirmelerini isteyerek, vatandaşları okuma yazma bilmeyenlerin kurslara kaydolmasını teşvik etmeye çağırdı.

SEYFİ GENÇ