Çorlu Güncel

İşkur'la Yurtdışına Giden Işçiler Mağdur Olmuyor

  • 08 Şubat 2018
  • 527 Kez Okundu
  • İşkur'la Yurtdışına Giden Işçiler Mağdur Olmuyor

Çorlu İŞKUR Müdiresi Vicdan Güçer, yurtdışına çalışmaya giden işçilere mağduriyet yaşamamaları için işlemlerini İŞKUR aracılığıyla yaptırma tavsiyesinde bulundu.

Çorlu İŞKUR Müdiresi Vicdan Güçer, İŞKUR’un yurtdışına işçi götürecek şirketleri dikkatle incelediğini ve işçilerin mağduriyet yaşamaması için de sözleşme imzalandığın söyledi. Güçer, Tekirdağ bölgesinde bu şekilde İŞKUR aracılığıyla yurtdışına giden hiçbir işçinin mağduriyet yaşamadığını söyledi.

Belgeler Titizlikle İnceleniyor

Yurdışındaki şantiye ve yatırımlarında çalışmak üzere işçi götürmek isteyen şirketlerin İŞKUR’a başvurduğunu belirten Güçer; “İşçi talebiyle gelen şirketler için belli prosedürlerimiz var. Çeşitli belgeler istiyoruz. Bu belgeleri firmanın yeterliliğini görmek ve işçilerimizi mağdur etmeyeceğinden emin olmak için istiyoruz. Belgeler incelendikten sonra işçileri temin ediyoruz. İşçilerle firma arasında da bizim hazırladığımız bir sözleşmeyi imzalatıyoruz. Böylece işçinin elinde yasal bir belge oluyor” dedi. Güçer yapılan sözleşmenin mağduriyet yaşanması durumunda mahkemelerde delil olarak kullanılabildiğini belirterek, “Fakat şimdiye kadar bizim bölgemizde mağduriyet yaşayan hiç kimse olmadı. Bu da kurumumuzun belgeleri dikkatle incelemesi ve sorunlu şirketlerin elenmesiyle mümkün oldu” şeklinde konuştu.  

Yurtdışı İş İlanları İnternet Sitesinde

Yurtdışı ile ilgili iş ve işlemlerin il müdürlükleri ve hizmet merkezlerince yerine getirildiğini belirten Güçer, firmaların İŞKUR, özel istihdam büroları veya kendilerinin doğrudan temin ettikleri işçilerle Kurumca hazırlanan yurtdışı hizmet akdinin imzalanmasının da zorunlu olduğunu, bu sözleşmelerin İŞKUR’a onaylatılmasının gerektiğini söyledi. Güçer, yurtdışı işgücü isteminde bulunmak üzere İŞKUR’a başvuran her firma için dosya açıldığını ve istenen evrakların titizlikle incelendiğini belirterek inceleme sonrasında işçi talebinin İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinde yayınlandığını, işverenin de İŞKUR’daki kayıtlı iş arayanlar arasında seçim yapabildiğini açıkladı.

Yabancı Firmalar Da İşçi İçin İŞKUR’a Başvuruyor

Yurtdışında faaliyet gösteren yabancı firmaların da İŞKUR’dan işçi talebi olduğunu belirten Güçer, “Bu talepler 1960’lı 70’li yıllardaki kadar yüksek değil. Zaman zaman kurumumuza başvurarak işçi temin etmek isteyen yabancı firmalar oluyor. Bunlar da genellikle kalifiye usta ve sanatkar istiyorlar. Bu talepleri de inceleyip internet sitemizde duyuruyoruz” diyerek iş arayanlara İŞKUR’un internet sitesindeki ilanların sürekli güncellendiği bu nedenle de siteyi günde en az bir kere ziyaret etmelerini önerdi.

SEYFİ GENÇ