• Edirne 5. Kitap Fuarı Açıldı
Edirne

Edirne 5. Kitap Fuarı Açıldı

  • 09 Ekim 2017
  • 5037 Kez Okundu

Edirnelilerin heyecanla beklediği, 46 seçkin yayınevi ile 87 yazara ev sahipliği yapacak olan Edirne 5. Kitap Fuarı, düzenlenen törenle açıldı. Onur Konuğunun Prof. Dr. Emre Kongar’ın olduğu Kitap Fuarı ‘Okuma zilinin’ çalmasıyla birlikte kapılarını ziyaretçilere açtı.

Edirne Belediye Başkanlığı’nca, eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunan öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, okuyucuları yazarlarla bir araya getirmek için düzenlenen Edirne 5. Kitap Fuarı Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda düzenlenen törenle açıldı. 
Törende konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Günümüzde belediyecilik deyince artık sadece, klasik anlamda yol yapan, çöp toplayan şehrin altyapı hizmetlerini gören, insanların evlerine rahat gidip gelmelerini sağlayan bir anlayış yok. Bunlar zaten belediyeciliğin temel hizmetleri. Yani kimseye söylemeden, söylenmeden yapılması gerekenler. Günümüzde asıl belediyecilik etkinlikleri kültürle, sanatla, şehrin sosyal ve kültürel gelişimine yaptığınız katkıyla ölçülebilen faaliyetler” dedi.

“Kültürü kaybederseniz yerine koyma şansınız olmaz”
Edirne Belediye Başkanlığı olarak birçok kitabın basımını gerçekleştirdiklerini anlatan Gürkan, “Bize çok sorulan bir soru vardı, “Bu başkan ne gibi hizmetler yaptı’. Ben şunu söylüyorum; yaptığımız, yapmadığımız Edirne Halkı hepsini biliyor. Ama hiçbir şey yapmamış olsak bile; Şu arkamda gördüğünüz kitapları basmış olmak, onları Edirne’nin kültür ve sanat hayatına kazandırmış olmak bile tek başına bizim için yeterli. Her şeyi yenileyebilirsiniz. Kaybettiğiniz her şeyi bir şekilde yerine koyabilirsiniz. Örneğin ekonomi bozulur, bir ekmek yerine yarım ekmek yer düzeltirsiniz. Yollarınız bozulur yaparsınız, binalarız yıkılır, daha güzelini büyüğünü yaparsınız. Ama bir milleti millet yapan, bir ülkeyi ülke yapan, bir devleti devlet yapan kültürü, sanatı hayatınızdan çıkarırsanız, onda geriye doğru giderseniz, onu maalesef bir daha yerine koyma şansınız olmaz. Kültürde ve sanatta kaybettiğiniz her yıl sizin toplumsal yaşamınızda, çarpan etkisi yaparak, her bir yıla onlarca yıl kaybederek size geri döner. Kaybedilen her kültür değeri, basmadığımız her kitap, yasakladığımız, yaktığımız her yayın, gazete, kültürel faaliyet aslında farkında olmadan bu ülkeye açtığımız bir cezaevidir. O cezaevinin içine koyduğumuz insanlardır. Cezaevi sadece dört duvar, dikenli teller değildir. Bazen kültürden sanattan yoksun bırakarak, aynen kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi o milletin sanat damarlarını da kopartırsınız. Geçtiğimiz yıl tam 45 bin ziyaretçi geldi. Bu yılda 46 yayınevi, 87 yazarla Edirnelileri, bölgemizdeki tüm dostlarımızı kültürle, sanatla doyurmayı hedefliyoruz. Bizi kırmayarak Onur Konuğumuz olan Prof. Dr. Emre Kongar’a da şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi. 
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da ‘Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür’ diyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu yere en yakın topraklarda